Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Kuinka monen on kuoltava?" Pelaajalegendalta pysäyttävä puhe Valioliigan suunnitelmasta

2020 Getty Images
Julkaistu 30.04.2020 10:10
Toimittajan kuva

Ville-Veikko Valta

ville-veikko.valta@mtv.fi

veksiveksi

Manchester Unitedin pelaajalegenda ja saarivaltion näkyvimpien mediapersoonien joukkoon noussut Gary Neville pelkää, että Valioliigan suunnitelmat voivat vaarantaa ihmishenkiä.

Valioliigan nykyisen suunnitelman mukaan sarja olisi tarkoitus käynnistää uudelleen kesäkuussa, ja useat seurat ovat jo avanneet harjoituskeskuksensa edustusjoukkueiden käyttöön.

Englannin pääsarjatasolle suunnitellaan mittavaa testausohjelmaa, jotta pelaajien tartuntariski otteluissa olisi minimissään.

Neville kuitenkin nostaa esiin Kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan johtava lääkintäviranomaisen Michel D'Hooghen näkemyksen, jonka mukaan kaikki jalkapallo olisi syytä jäädyttää kesän yli.

– Fifan lääkintäjohtajan mukaan jalkapalloa ei pitäisi pelata ennen syyskuuta. Jos päätös perustuisi muuhun kuin taloustekijöihin, en usko, että jalkapalloa olisi vielä kuukausiin, Neville sanoi Sky Sportsin jalkapallo-ohjelmassa keskiviikkona uutistoimisto AFP:n mukaan.

– Ihmiset punnitsevat nyt riskejä. Kuinka monen on kuoltava Valioliigassa pelaamisen vuoksi ennen kuin ajatusta ei enää kannateta? Yksi? Yhden pelaajan? Yksi joukkueen taustasta joutuu tehohoitoon? Mitä riskejä meidän on otettava? Keskustelu on puhtaasti taloudellinen.

LUE MYÖS: ESPN: Valioliigalle iso takaisku – kauden jatkuminen vaarassa

Neville nosti esiin myös sen, että Valioliigassa on pelaajia, jotka kuuluvat riskiryhmään sairauksiensa vuoksi.

– Kuinka monella pelaajalla on astma? Kuinka monella on diabetes? Onko nuo kaikki asiat punnittu, ja ollaanko valmiita riskeeraamaan nuo ihmiset?

Koronavirus on tehnyt paljon tuhoa Isossa-Britanniassa, jossa on kuollut yli 21 000 tartunnan saanutta ihmistä.

Tuoreen tutkimuksen mukaan joka kolmas sairaalahoitoon koronaviruksen vuoksi joutunut potilas on kuollut Isossa-Britanniassa.

Maa on tällä hetkellä suljettu ainakin 7. toukokuuta asti, mutta silti maan hallinnossa ollaan puhuttu positiiviseen sävyyn jalkapallokauden aloittamisesta kesällä. Valioliigakaudesta on pelaamatta yhdeksän kierrosta.

Lisää aiheesta:

Englannin maajoukkutähti raivostui Valioliigan suunnitelmista: "Minua ei kiinnosta v****akaan"Chelsea-luotsi ärähti valioliigapelaajille kaavaillusta etuoikeudesta: "Jalkapallon täytyy tyytyä asemaansa""On perheet ja lapsia" – Sergio Agüero kertoo Valioliiga-pelaajien pelkäävän paluutaFifan lääkäripomo lausui synkkää tekstiä huippusarjojen paluusta haaveileville: "Maailma ei ole valmis jalkapalloon"”Ei huono idea” – Valioliiga-peleille jatkoa uudella suunnitelmalla?Manchester Cityn leiristä myönnetään jo: Liverpool ansaitsee mestaruuden, vaikka kausi jäisi kesken – "Se olisi täysin ok"
ValioliigaJalkapalloKoronavirusUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga
  • Eilen22:07
    Arsenal

    Arsenal jyrää Valioliigassa – "Poikkeuksellista"

  • to08:43
    Liverpool

    Liverpoolin fiasko jatkuu – BBC: Tämä on Arne Slotin tilanne nyt

  • 26.10.14:26
    Liverpool

    Liverpoolin katastrofiputki sai jatkoa – päävalmentajalta suorat sanat: "Surkein kaikista"

  • 25.10.19:11
    Chelsea

    Jymypaukku Valioliigassa – sarjanousija sensaatiomaisessa liidossa

  • 25.10.15:46
    Erling Haaland

    Erling Haalandista kovaa puhetta