Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

”Kuin Mike Tyson olisi vetänyt palleaan” – Valtteri Bottaksen MM-unelmista raju heitto, F1-asiantuntija yhä eri mieltä

imago images / HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 24.06.2019 11:23
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

F1:n MM-sarjassa Mercedeksen Lewis Hamilton on repinyt jo 36 pisteen etumatkan tallikaveriinsa Valtteri Bottakseen nähden. Missä nyt mennään, jos ajatellaan realistisia maailmanmestaruushaaveita? C Moren F1-studiossa puitiin asiaa Ranskan GP:n jälkeen.

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Itävallan GP suorana 28.-30.6.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55,
2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Itävallan GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Sunnuntaina Paul Ricardin radalla nähtiin jälleen yksi Hamiltonin taikurimainen show. Hallitseva maailmanmestari oli kärjessä kisan alusta loppuun asti. Lopussa Hamilton tykitti vielä kuluneilla, kovilla renkailla kisan nopeimman kierroksen, ennen kuin Ferrarin Sebastian Vettel tuli ja ryösti tämän nimiinsä uusilla pehmeillä renkailla.

Hamilton on napsinut voittoja jatkuvalla syötöllä – välillä onnen (Kanadan GP) ja välillä puolustustaistelun avulla (Monacon GP). Kahdeksan kilpailun jälkeen Hamiltonilla on koossa 187 pistettä, Bottaksella 151.

C Moren F1-selostaja Niki Juusela pohtii Hamiltonin ja Bottaksen MM-taiston kohdalla jo ajatusta ”game over” eli peli ohi.

– Tämä ihan siitä syystä, että Valtterin vahvan alkukauden jälkeen Lewis on pystynyt ajamaan neljä peräkkäistä voittoa. Se ei ole tässä koko jutun juoni. Kun Hamilton on ottanut askeleen eteenpäin, niin tuntuu siltä, että Valtteri ei pysty vastaamaan siihen. Ei aika-ajoissa, eikä ennen kaikkea kisavauhdissa. Kun Hamilton on ottanut sen stepin, niin Valtteri on koko ajan askeleen tai kaksi takana, Juusela miettii ja heittää vertauskuvan perään:

– On vähän sellainen olo kuin Mike Tyson olisi vetänyt palleaan. Onko tässä ihan oikeasti enää taistelu päällä? Juusela pohtii.

LUE MYÖS: Lewis Hamiltonin ylivoima kiteytyi hetkeen, joka askarruttaa varmasti myös Valtteri Bottasta – "Miten voi olla mahdollista?"

F1-asiantuntija Ossi Oikarinen on yhä eri mieltä siitä, että onko Bottaksella saumoja mestaruuteen. Oikarisen mielestä on.

– Ihan siitä syystä, että aina kun Valtterilta ollaan nähty hyviä aika-ajotuloksia, niin hän on pystynyt viemään sen jälkeen sen kisaviikonlopun maaliin. Kun on ollut hyvä aika-ajo ja kun ei ole tullut mokia lähdössä, niin silloin on nähty hyviä kisasuorituksia.

Juusela muistuttaa väliin tuoreesta Ranskan GP:stä, jossa Hamilton päihitti Bottaksen 18 sekunnilla. Tämä siitä huolimatta, vaikka Bottas onnistui kelvollisesti aika-ajoissa, eikä möhlinyt lähtöä.

– En suostu luovuttamaan, enkä laittaisi pensseleitä santaan, että MM-taisto olisi tässä. Koska niin kuin monena muuna vuonna on nähty, niin tässä on vielä pitkä kausi edessä. Nyt on menty vasta kolmannes kaudesta ja mitä tahansa ehtii vielä tapahtua. Toki, Hamiltonilla on erittäin hyvät mahdollisuudet, hänen asema on hyvä ja vahva, mutta siitä huolimatta Valtterin tapauksessa ei pidä luovuttaa, vaan tehdä töitä aina yksittäisen voiton eteen, Oikarinen käy läpi.

Koko tilanteeseen liittyen esillä on raaka tilasto-osoitus ja suoranaista historian havinaa. Muun muassa tästä lisää ylhäältä videolta. 

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas tukalassa paikassa? Ossi Oikarinen avaa, miksi panokset ovat jo nyt äärimmäisen kovatF1-asiantuntijat lähes yksimielisiä: Valtteri Bottaksen voitettava mestaruus tällä kaudellaF1-mestaruus karannut, mutta Valtteri Bottaksella vielä saavutettavaa – "Sanotaan mitä tahansa, niin näyttää se ansioluettelossa erilaiselta"F1-lehdistökatsaus: Lewis Hamilton, kaikkien aikojen paras? Kimi Räikköselle lämpöä Ranskan GP:stä, Valtteri Bottaksesta jatkosopimusväiteLewis Hamiltonin ylivoima kiteytyi hetkeen, joka askarruttaa varmasti myös Valtteri Bottasta – "Miten voi olla mahdollista?"Valtteri Bottaksen tuska kasvaa – pelottava MM-uhkakuva ilmassa: "Lyödään homma jäihin"
F1Ranskan GPValtteri BottasLewis HamiltonMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta

  • 10.9.09:01
    Alpine

    Täyskäännös: Autojätti sitoutunut F1-sarjaan