Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurun (sd.) mukaan Suomen tautitilanne on nyt vakava. Ministeri on vieraana tänään Asian ytimessä, Jakko Loikkanen -ohjelmassa.
Ohjelmassa vieraillut Kiuru totesi, että Suomen tautitilanteen taittuminen on nyt kriittisessä hetkessä.
– Alamme olla päivien päässä siitä, että lisää toimia tarvitaan.
Kiurun mukaan uuden tartuntatautilain päivitys ja eduskuntaan vieminen ei tuo hallitukselle nopeita keinoja käyttöön, vaan se jää keväälle.
– Yksi lähtökohta on se, onko kaikki alueelliset toimenpiteet jo tehty. Silloin ollaan sellaisessa tilanteessa, että vaaditaan lisätoimia.
– Jos alueelliset keinot laitetaan tappiin, niin näiden toimien jälkeen jää enää valmiuslain suomat keinot käyttöön, Kiuru totesi ohjelmassa.
"Siinä varmasti oli aika paljon sanottu"
Ohjelman juontaja Jaakko Loikkanen tenttasi Kiurulta sitä, päätetäänkö valmiuslain käyttöönotosta siis jo lähipäivinä.
– Sanoit, että ollaan muutaman päivän päässä siitä, että tarvitaan uusia toimia. Sanoit myös, että ainoat uudet toimet ovat se valmiuslain käyttöönotto, Loikkanen totesi.
– Siinä varmasti oli aika paljon sanottu, Kiuru vastasi tähän.
