Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Krimin valloituksesta kaksi vuotta – tästä silloin puhuttiin

Julkaistu 18.03.2016 06:15(Päivitetty 18.03.2016 10:39)

MTV UUTISET

Krimin valloituksesta tulee tänään kuluneeksi kaksi vuotta.

17. päivä maaliskuuta vuonna 2014 venäläismediat kirjoittivat, että Putin on tunnustanut Krimin itsenäiseksi valtioksi. Seuraavana päivänä, kansanäänestyksen jälkeen, Putin hyväksyi päätöksen liittää Krim osaksi Venäjää.

Länsimaat tuomitsivat kansanäänestyksen laittomaksi.

0:38Toimittaja Aino Huilaja vihdoin Krimin puolella

Kaksi vuotta sitten Krimillä vallitsi voimakas pelon ilmapiiri. Vaikka voimakeinoista oli luvattu luopua, yksi ihminen kuoli tukikohtaan tehdyssä iskussa Simferopolissa ja tilanteen laajenemista sotilaalliseksi konfliktiksi pelättiin.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Krimin alueella liikkui sotilaspukuisia ihmisiä, jotka eivät kuuluneet Venäjän tai Ukrainan joukkoihin.

– Heitä on vaikka mistä: Serbiasta ja lännestä, mutta he ovat venäläismielisiä. Kyseessä eivät ole koulutetut sotilaat, MTV Uutisten ulkomaantoimittaja raportoi Krimiltä kaksi vuotta sitten.

Mirja Sipinen

Kun hän kyseli, mitä miehet tekevät, he vastasivat tarkoituksekseen terrorismin ja Kiovasta tulevan provokaation estämisen.

– Rivien välistä tulee hyvin selväksi se, että jos joku yrittäisi pitää vaikka Ukraina-mielisen mielenosoituksen, se lopetettaisiin välittömästi.

Ukrainalaismielisiä oltiin siis vaientamassa ja Krim oli venäläistymässä nopeasti.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Suomessa puhuttiin siitä, miten Venäjän toimintaan Ukrainassa oli suhtauduttu liian hyväuskoisesti. Silloinen pääministeri Jyrki Katainen vilautti mahdollisuutta Natoon liittymisestä.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Myös tuolloin spekulaation tasolla olleen talouspakotteet huolettivat. Ukrainan kriisin pitkittymisen pelättiin tekevän hallaa Suomen viennille.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Näin Putin huijasi kaikkia pienillä vihreillä miehillä vuonna 2014 – "Se oli täydellinen operaatio"Sadat tuhannet pyrkivät pois Venäjältä – sodasta kieltäytyvät eivät ole oikeutettuja humanitääriseen suojeluun, arvioi asiantuntijaKremlissä ja separatistialueilla näkyy paniikki – Putin saattaa ajautua noloon tilanteeseen, jos miehitettyjä alueita liitetään VenäjäänMTV:n toimittaja palasi Ukrainaan: "Kyllästyminen sotaan on selkeää – oletus on, että Kiovaan voidaan yhä hyökätä"Ukraina 2014: Kun pienet vihreät miehet tulivat – Venäjän härski operaatio Krimillä tyrmistytti kaikkiVenäjä juhlii Krimin liittämisen vuosipäivää matalalla profiililla – Putin jäi pois juhlista
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:05
    Kulttuuri

    Frank Gehry on kuollut

  • Eilen22:44
    Eurojackpot

    Eurojackpotin muhkea päävoitto Saksaan: Suomeen pienempiä voittoja

  • Eilen22:34
    Israel

    Moni maa huolestunut Israelin tuoreesta ilmoituksesta

  • Eilen21:42
    Avaruus

    Valtava ilmiö Auringossa osoittaa suoraan Maahan: Pelottava muistutus 1800-luvulta

  • Eilen21:01
    Tiede

    Tutkimus: Tulivuorenpurkaus saattoi käynnistää yhden maailmanhistorian pahimmista tappotaudeista