MTV Uutisten toimittaja Niko Nurminen palasi tänään keskiviikkona sotaa käyvään Ukrainaan kuukauden tauon jälkeen. Pääkaupungin asukkaiden laukut ovat pakattuina vaikka normaali elämä jossain määrin on palautunut, Nurminen kertoo.
Ukrainan sodan alkupäivinä helmikuun lopulla uskottiin laajalti, että on vain ajan kysymys, milloin Venäjän lippu liehuu Kiovassa. Asiantuntijat spekuloivat laajalti sillä, mitä Kreml on keksinyt Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin varalle.
Ennakko-odotusten vastaisesti Ukrainan puolustus kesti, Venäjä veti kaikki joukkonsa pois Kiovan ympäristöstä ja ryhmitti hyökkäysvoimansa Itä-Ukrainaan.
MTV:n toimittaja Niko Nurminen vieraili tuolloin muun muassa Butshassa, jonka venäläismiehityksen jäljet jäävät historiaan.
Lue myös: Venäjä päätti keskittyä Severodonetskiin – Ukraina haistoi tilaisuuden ja hyökkäsi: "Hyödyntää Putinin päätösten luomia heikkouksia"
Nyt Nurminen on palannut Kiovaan, jossa yksittäisten kuvien perusteella sodasta ei ole tietoakaan.
– Melkoisen normaalilta kesäpäivältä näyttää, mutta se on vain pintahumua. Kadut ovat täynnä autoja ja liikkeitä on avattu paljon. Jotkut koulutkin ovat auenneet, Nurminen kertoo.

