Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kriisikeskus: Puskaraiskauksien määrässä ei selvää muutosta

Suurimmassa osassa seksuaalisesta väkivallasta uhri ja tekijä tuntevat toisensa. Niin sanotut puskaraiskaukset ovat vähemmistössä. Kuvituskuva.
Suurimmassa osassa seksuaalisesta väkivallasta uhri ja tekijä tuntevat toisensa. Niin sanotut puskaraiskaukset ovat vähemmistössä. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 18.07.2016 09:50

MTV UUTISET – STT

Raiskauskriisikeskus Tukinaisessa ei ole havaittu julkisella paikalla tapahtuneiden raiskauksien lisääntyneen. Suurimmassa osassa seksuaalisen väkivallan tapauksista uhri ja tekijä tuntevat toisensa, sanoo keskuksen kehittämispäällikkö Heli Heinjoki.

Raiskauskriisikeskus Tukinainen auttaa seksuaalirikosten uhreja

  • Raiskauskriisikeskus Tukinainen antaa tukea ja ohjausta seksuaalisen väkivallan tai hyväksikäytön kohteeksi joutuneille sekä heidän läheisilleen.  
  • Keskus vaikuttaa ammatti-, viranomais- ja oikeuskäytäntöihin sekä yleiseen mielipiteeseen seksuaalisen väkivallan vähentämiseksi ja ennaltaehkäisemiseksi.  
  • Se tarjoaa yhteistyötä, konsultaatioapua ja koulutusta eri alojen ammattilaisille, viranomaisille, järjestöille ja oppilaitoksille.  
  • Keskus täydentää julkisia sosiaali- ja terveysalan palveluita ja viranomaisjärjestelmää omalla erityisalueellaan.  
  • Kriisipäivystys toimii normaalisti kesällä, numerossa 0800 97 899. Palvelu on avoinna ma-to kello 09-15 sekä la-su kello 15-21.  
  • Asianajajapäivystys palvelee numerossa 0800 978 95. Se on avoinna ma-to kello 13-16.  
  • Keskuksen verkkopalvelun kautta voi ottaa yhteyttä vuorokauden ympäri.  
  • Kriisikeskukseen voi ottaa yhteyttä kuka vain, sukupuoleen katsomatta.  
  • Seksuaalisen väkivallan uhrien avoin tukiryhmä kokoontuu Helsingissä seuraavan kerran elokuussa.  

– Myös tuntemattomien tekijöiden tekemiä raiskauksia tapahtuu, mutta asiasta saamissamme puheluissa ei ole tapahtunut suurta muutosta.

Selvästi tavanomaisempaa on, että raiskaaja on tuttu.

Heinjoen tuntuman mukaan Suomeen runsaslukuisina saapuneet turvapaikanhakijat näkyvät keskuksen tilastoissa, mutta hän ei halua tehdä asiasta varsinaisia johtopäätöksiä.


– Missä tahansa ihmisryhmässä on mukana heitä, jotka kokevat oikeudekseen loukata muiden seksuaalista itsemääräämisoikeutta.

Kriisikeskuksessa ei ole todettu, että joku tietty ihmisryhmä raiskaisi muita todennäköisemmin.

Heinjoen mielestä naisten alistaminen ei kuulu esimerkiksi islaminuskoon.

Hän muistuttaa, että seksuaalista väkivaltaa on tavattu Suomessa myös uskonnollisissa yhteisöissä, joilla ei ole mitään tekemistä maahanmuuttajien kanssa.

Huomio tulisi kiinnittää uhriin

Julkisessa keskustelussa tuntemattomien tekemistä raiskauksista vaaditaan usein kovempia rangaistuksia. Heinjoen mukaan tämä johtaa aika-ajoin siihen, että uhri unohdetaan. 

– Seksuaalisen väkivallan uhreille pitäisi olla saatavilla riittävästi hoitoa sekä tukea.

Heinjoki myöntää, että raiskauksen uhrien kohtaaminen on haastavaa ja terveydenhuollon ammattilaisilla ei aina ole riittävää tietoa, miten tilanteissa tulisi toimia. Toisaalta maahanmuuttajiin kohdistuvan pelon lietsonta ei myöskään auta.

– On tavallista, että ihmiset puhuvat asioista, joista eivät tiedä. Tämä voi vaikuttaa asenteisiin.

Hän uskoo, että paras keino ehkäistä turvapaikanhakijoiden tekemiä rikoksia on tehdä turvapaikkaprosessista ja kotouttamisesta mahdollisimman nopea ja sujuva.

– Myös meidän suomalaisten olisi hyvä pohtia asenteitamme. Olemmeko valmiita kotouttamaan tulijat? 

Lisää aiheesta:

Parisuhdeväkivaltaa samaa sukupuolta olevien suhteissa tutkittu vähänTyöperäistä ja seksuaalista hyväksikäyttöä sekä pakkoavioliittoja – ihmiskaupan uhrimäärä kaksinkertaistui Rikosuhripäivystyksessä Parisuhdeväkivalta on "piilorikollisuutta" ja tilastoissa naisten osuus tekijänä kasvaa, mutta on yhä pieniSuomessa on kymmeniätuhansia pedofiileja – Jukalle kerrotaan salatuista, vuosia hävetyistä haluistaPoliisi ohjaa rikosten uhreja avun piiriin vaihtelevasti – erot kaupunkien välillä valtavia: "Asiakas itse päättää, haluaako ottaa apua vastaan"Näin karu on seksuaaliväkivallan uhrin kohtalo Suomessa: "Kaikkea, mitä amerikkalaisissa tv-sarjoissa tapahtuu, tapahtuu myös Suomessa"
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 08:11
    Anneli Auer

    Auer-käräjillä oikeuden kuultavana tänään Anneli Auerin nuorin lapsi

  • 05:17
    Anneli Auer

    Auerin tytär todistaa äitinsä seksuaalirikossyytteitä vastaan

  • Eilen20:15
    Rikospaikka

    Ulkomaalaisten osuus huumerikollisista Suomessa räjähti

  • Eilen17:25
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • Eilen17:05
    Mielenterveys

    Itsetuhoiset ihmiset poliisin kasvava haaste – pahimmillaan yrittävät saada poliisin ampumaan