Kremlin mukaan Ukrainan rauhanneuvotteluissa on edistytty, mutta yhteydenpito USA:n kanssa on hankalaa.
Venäjän hallinnon mukaan sodan lopettamiseen tähtäävästä mahdollisesta rauhansopimuksesta käytävissä neuvotteluissa on edistytty jonkin verran, kertoo uutistoimisto Reuters.
Yhteydenpito Yhdysvaltoihin on Kremlin mukaan kuitenkin ollut melko vaikeaa.
Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov sanoi, että Venäjä pyrkii ratkaisemaan "Ukrainan konfliktin" varmistaen samalla omat etunsa.
Peskovin mukaan Venäjä on edelleen avoin vuoropuhelulle Yhdysvaltojen kanssa.
Lue myös: USA uhkaa lähteä Ukraina-neuvotteluista – Rubio: Presidentti voi todeta, että "meille riitti"
Vance: USA voi vielä saada sodan loppumaan
USA:n varapresidentin J. D. Vancen mukaan Yhdysvallat on yhä optimistinen sen suhteen, että se voi saada Venäjän ja Ukrainan välisen sodan loppumaan.
Vance kommentoi asiaa tänään pitkänäperjantaina tavattuaan Italian pääministerin Giorgia Melonin Roomassa.
– Koska neuvottelut ovat käynnissä, en aio ennakoida niitä, mutta olemme toiveikkaita sen suhteen, että voimme toivottavasti saada tämän sodan – tämän hyvin raa'an sodan – päättymään, hän sanoi toimittajille.

