Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koulujen ja sairaaloiden ruoka-annoksiin vaaditaan muutosta ilmastotalkoiden vuoksi: 60 tutkijaa kirjoitti avoimen vetoomuksen lihan vähentämiseksi

Tutkijat vaativat avoimessa vetoomuksessaan kasvisruokaa kouluihin ja sairaaloihin.
Tutkijat vaativat avoimessa vetoomuksessaan kasvisruokaa kouluihin ja sairaaloihin. MTV
Julkaistu 07.10.2019 12:47

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Kuusikymmentä tutkijaa yhteensä yhdestätoista eri maasta on kirjoittanut avoimen vetoomuksen, jossa he vaativat lihan vähentämistä koulu-ruuasta ja sairaaloiden ruoka-annoksista kertoo The Independent.

Elintarvikkeiden osuus maapallon kasvihuonekaasuista on tutkijoiden mukaan 14,5 prosenttia, kun mukaan lasketaan maataloutta varten raivattujen metsien osuus.

Vetoomuksessa kerrotaan, että kuudesosa tavallisen eurooppalaisen ihmisen ravinnosta aiheutuvasta hiilijalanjäljestä johtuu trooppisten metsien raivaamisesta maatalouden vuoksi. Ruokavaliomme muuttaminen on tutkijoiden mukaan keskeinen osa ilmastonmuutoksen hillitsemistä.

– Kunnilla on keskeinen rooli ihmisten valistamisessa. Kansalaisia voidaan kehottaa vähentämään lihankulutustaan ja kunnat voivat ohjata asukkaitaan tekemään ruokavaliomuutoksia, sanoo professori Pete Smith Aberdeenin yliopistosta.

– Pormestarit ovat vastuussa miljoonien ihmisten päivittäisistä ruoka-annoksista. Heidän pitäisi tehdä kaikkensa planeettamme hyväksi, toteaa Greenpeacen Reyes Tirado.

– Kasvisruokavalion jättämä hiilijalanjälki on sata kertaa pienempi, kuin liharuokavalion, hän jatkaa.

Vetoomus luovutetaan Kööpenhaminassa C40-kaupunkien pormestarien kokoontumisessa.

Tutkijoiden mukaan ilmaston lämpeneminen on yhä mahdollista rajoittaa 1,5 asteeseen esiteollisesta ajasta, mutta se vaatii pikaisia toimia.

New Yorkin pormestari Bill de Blasio on jo toiminut esimerkkinä ja määrännyt 1700 koulun syömään kasvisruokaa maanantaisin.

Lisää aiheesta:

Tutkimus merenpinnan noususta: Parhaimmassakin tapauksessa tilanne kamalaMTV Yhdysvalloissa: Bidenin ilmastopaketti on historiallinen, mutta ei riittävä – "Paljon työtä on vielä tehtävänä"Kymmenet saarivaltiot vetosivat olemassaolonsa puolesta – "Vaikka lämpeneminen pysähtyisi 1,5 asteeseen, meriveden pinta nousee"Tutkijat: Köyhien maiden on saatava saastuttaa, jotta nälkä voitetaan – rikkaiden maiden täytyy siirtyä kohti kasvisruokaaHallitusten välisen ilmastopaneelin uusi raportti julki pian: Lihankulutuksen vähentämistä suositellaan – maailman kasvavaa väestöä ei pystytä ruokkimaanWWF julkaisi uudet ilmastoystävälliset ruokasuositukset: Tällainen ruokavalio olisi paras sekä luonnon että ihmisten kannalta
IlmastonmuutosRuokaKouluSairaalat ja hoitolaitoksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ilmastonmuutos
  • Eilen08:14
    Sokeri

    Tutkimus paljasti salakavalan sokeri-ilmiön – korostuu erityisesti pienituloisilla

  • Eilen07:45
    Lentokoneet

    Vedystä ja hiilidioksidista syntyy lentopolttoainetta – suomalaisyritys pisimmällä

  • Eilen05:34
    Polttoaine

    Tutkimus: Fossiilisten polttoaineiden päästöt ennätyskorkealle

  • ti19:20
    Politiikka

    Viekö liian tiukka ilmastopolitiikka työpaikat Suomesta? Hallituksen kärkipuolueilla raju riita

  • ti18:49
    Ruoka

    Mitä uutta Suomi syö ja viljelee vuonna 2050? Tutkija vastaa