Opetus- ja kulttuuriministeriö on laatinut toimenpideohjelman, jolla koulukiusaamista on tarkoitus kitkeä pois.
Opetusministeri Jussi Saramon (vas.) mukaan ohjelma pitää sisällään asiantuntijoiden miettimiä järeitä ja pehmeitä keinoja, jotka ovat tehokkaita.
– Valitettavasti yhdellä keinolla ongelmat eivät hoidu vaan meillä on koitettu löytää monet palaset, joilla kiusaamista voidaan vähentää.
Konkreettisia esimerkkejä ovat rehtorin oikeus antaa jälki-istuntoa sekä oppilaan koululla olemisen estäminen rikkeen tapahtumispäivänä ja siitä seuraavana päivänä.
Tämän ajan lapsi tai nuori on kuitenkin tukitoimien piirissä, jotta hän ei jää yksin. Saramo korostaa, että kiusaajalle ja kiusatulle pitää tarjota kaikki apu.
Lue myös: Sisäministeri Ohisalo nuorten raaoista väkivaltarikoksista: "Täytyy tunnustaa, että hyvinvointivaltio epäonnistuu"
Tärkeimpänä opetusministeri pitää sitä, että koulun arjessa on läsnä paljon aikuisia. Tarkoituksena on lisätä ihmisten määrää, joilla on velvollisuus, työkalut ja koulutus puuttua kiusaamiseen. Myös opettajien koulutusta parannetaan.
OAJ kaipaa opettajamitoituksia
Opetusalan ammattijärjestön (OAJ) koulutuspolitiikan päällikkö Niina Lahtisen mukaan suunnitellut keinot ovat hyviä, vaikka muitakin toimenpiteitä tarvitaan.
