Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kouluihin uusia keinoja kiusaamisen kitkemiseksi: kiusaajalle porttikielto kahdeksi päiväksi – OAJ kaipaa myös opettajamitoituksia

9:22Kouluihin uusia keinoja kiusaamisen kitkemiseksi: kiusaajalle porttikielto kahdeksi päiväksi – OAJ kaipaa myös opettajamitoituksiaKatso videolta, minkälaisia keinoja kiusaamisen ehkäisemiseksi on luvassa
Julkaistu 29.01.2021 08:04
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

Opetus- ja kulttuuriministeriö on laatinut toimenpideohjelman, jolla koulukiusaamista on tarkoitus kitkeä pois.

Opetusministeri Jussi Saramon (vas.) mukaan ohjelma pitää sisällään asiantuntijoiden miettimiä järeitä ja pehmeitä keinoja, jotka ovat tehokkaita.

– Valitettavasti yhdellä keinolla ongelmat eivät hoidu vaan meillä on koitettu löytää monet palaset, joilla kiusaamista voidaan vähentää.

Konkreettisia esimerkkejä ovat rehtorin oikeus antaa jälki-istuntoa sekä oppilaan koululla olemisen estäminen rikkeen tapahtumispäivänä ja siitä seuraavana päivänä.

Tämän ajan lapsi tai nuori on kuitenkin tukitoimien piirissä, jotta hän ei jää yksin. Saramo korostaa, että kiusaajalle ja kiusatulle pitää tarjota kaikki apu.

Lue myös: Sisäministeri Ohisalo nuorten raaoista väkivaltarikoksista: "Täytyy tunnustaa, että hyvinvointivaltio epäonnistuu"

Tärkeimpänä opetusministeri pitää sitä, että koulun arjessa on läsnä paljon aikuisia. Tarkoituksena on lisätä ihmisten määrää, joilla on velvollisuus, työkalut ja koulutus puuttua kiusaamiseen. Myös opettajien koulutusta parannetaan.

OAJ kaipaa opettajamitoituksia

Opetusalan ammattijärjestön (OAJ) koulutuspolitiikan päällikkö Niina Lahtisen mukaan suunnitellut keinot ovat hyviä, vaikka muitakin toimenpiteitä tarvitaan.

Hän toivoo, että resurssit tulevat täydentymään selkeämmin myöhemmin. Lahtisen mukaan tarve olisi opettajamitoitukselle. 

Lue myös: Koskelan epäiltyä teinimurhaa edelsi jopa tuntien väkivalta – uhria oli pahoinpidelty marraskuussa aina perjantaisin samalla sairaala-alueella

– Nyt kolmiportainen tuki varhaiskasvatuksesta perusopetukseen on työryhmän alla ja sitä uudistetaan. Sitä uudistusta ei ole varaa sössiä, se pitää oikeasti viedä loppuun niin, että se vastaa kentän tarvetta.

Lahtisen mukaan vastaavaa tukea tarvitaan myös toiselle asteelle.

Kotien roolittomuudesta kritiikkiä

Opetus- ja kulttuuriministeriö on saanut kritiikkiä kotien roolin uupumisesta toimenpideohjelmassa.

Saramo on tietoinen kritiikistä. Hänen mukaansa kodeilla on tilanteessa iso rooli.

– Kyseessä on moniulotteinen ongelma, myös kotien ja koko yhteiskunnan ongelma. 

Kodeissa tilanteisiin kaivataan herkkää puuttumista, sillä esimerkiksi netissä tapahtuvaa kiusaamista on vaikea havaita koulussa.

– Vanhempia ja koteja pitäisi vastuuttaa vielä selkeämmin, sanoo Lahtinen.

Hän painottaa, että jokaisen tulisi katsoa peiliin, niin aikuisten työpaikalla kuin somessa.

– Vasta sen jälkeen voimme lähteä vaatimaan ja opettamaan sitä nuorille.

Lue myös: Kiusaamisen raaistuminen näkyy tukikeskuksen arjessa ‒ yhä pienempien lasten keskuudessa väkivaltaa

Lisää aiheesta:

Miksi koulukiusaamista ei saada kitkettyä? Näille tahoille vastuu kuuluu: "Iso riski on, että kun alle 15-vuotiaista tehdään rikosilmoitus, asia jää siihen"Kouluväkivallan kitkemiseen on yksi lääke, kertoo opetusministeri MTV:lle: "Tarvitaan riittävästi aikuisia, ei vain koulujen tehtävä"Nuorilta vaatimuslista rehtoreille koulukiusaamiseen puuttumiseksi – "Onko sellaista rakenteellista välinpitämättömyyttä?"Kouluväkivalta: Koulun aikuiset kiusaavat lapsia yhtä usein kuin lapset kiusaavat toisiaan – "Systeemi on totaalisesti epäonnistunut"Andersson kaipaa lisää resursseja kouluväkivallan kitkemiseen – "Työtä pitää tehdä voimallisemmin"Koulukiusaamisen uhri voi kokea jäävänsä ilman apua – muutamankin viikon odotus voi olla lapselle rankkaa
UutisaamuKiusaaminenKouluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Uutisaamu
  • 24.12.202220:11
    Purjehdus

    Suomalaiset hakevat ennennäkemätöntä menestystä Tuliketulla – radikaali idea huomioitu maailmalla: "Luvassa hurjaa kyytiä"

  • 24.12.202211:01
    Joulu

    Joulupukki piipahti Pöllölaaksossa – joulunviettäjille kaksi tärkeää toivetta

  • 23.12.202216:21
    Politiikka

    Onko Petteri Orpo vuoden möläyttäjä? Pöllöraadilta tyly tuomio myös hallituksen "helikopterirahalle"

  • 23.12.202213:13
    Kotimaa

    Tässä ovat MTV:n joulukuvakilpailun voittajat: "Todella hienoja ja upeita"

  • 23.12.202206:39
    Energiakriisi

    Tällainen talousvuosi suomalaisia odottaa – asiantuntijalla erikoinen toive: "Anteeksi kun näin sanon"