Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kouluihin tavoitellaan nollatoleranssia seksuaaliselle häirinnälle – "Mikään vähempi ei voi olla tavoite"

Julkaistu 06.03.2018 16:20

MTV UUTISET – STT

Seksuaalisen häirinnän kitkeminen kouluista vaatii ennen kaikkea asennemuutosta, sanoo johtaja Matti Lahtinen Opetushallituksesta.

– Mitkään koulun mainetekijät eivät saa olla syynä siihen, että asiat hoidetaan hiljaisuudessa, Lahtinen sanoo.

Opetushallituksen mukaan seksuaalisen häirinnän torjuntaan liittyvä lainsäädäntö on kunnossa. Kaikki kunnat eivät kuitenkaan ole luoneet kouluille käytäntöjä häirinnän tunnistamiseksi ja kitkemiseksi.

– Meillä on isoja kaupunkeja, joissa seksuaalisen häirinnän vastainen suunnitelma saattaa olla pelkkä käsitteen määritelmä, eikä edellytettyjä toimenpiteitä ole kuvattua lainkaan, kertoo opetusneuvos Kristiina Laitinen.

Lue myös: 

#Metoo vauhditti Opetushallitusta kitkemään seksuaalista häirintää oppilaitoksista – "Jokaiselle lapselle ja nuorelle on taattava koskemattomuus"

Laitisen mukaan Opetushallitus ei nimeä puutteellisesti toimineita kuntia.

Ohjeita häirinnän ehkäisyyn ja käsittelyyn


Seksuaalinen häirintä pitäisi saada kitkettyä kouluista ja nuorten elämästä kokonaan, sanoo opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.). Hän tilasi marraskuussa Opetushallitukselta kouluille suunnatun oppaan, jonka on tarkoitus antaa konkreettisia neuvoja seksuaalisen häirinnän ennaltaehkäisyyn ja ilmi tulevien tapausten käsittelyyn.

– Mikään vähempi ei voi olla tavoite kuin nollatoleranssi, Grahn-Laasonen sanoo STT:lle.

Oppaassa huomioidaan esimerkiksi rehtorit ja opettajat yksityiskohtaisilla ohjeistuksilla. Kouluissa oppaaseen suhtaudutaan myötämielisesti, arvioi Suomen rehtorit -yhdistyksen puheenjohtaja Antti Ikonen.

– Tässä on halu kehittyä parempaan suuntaan. Koko viime vuosi on ollut hyvällä tavalla pysäyttävä ja seksuaalisen häirinnän torjumiseen on havahduttu ala kerrallaan. Nollatoleranssi on oltava, Ikonen sanoo.

– Helsinkiläisessä Kallion lukiossa useat entiset ja nykyiset oppilaat ovat kertoneet teatterin opettajan seksuaalisesta häirinnästä. Miesopettaja irtisanottiin tammikuussa.

– Kaarinan lukiossa Varsinais-Suomessa opettaja irtisanoutui joulukuussa sen jälkeen, kun osa opiskelijoista oli syyttänyt häntä epäasiallisesta käytöksestä. Rehtorin mukaan kyse on ollut sopimattomasta kielenkäytöstä, mutta ei fyysisestä ahdistelusta.

– Vaasan ruotsinkielisessä normaalikoulussa eli Vasa övningsskolassa yksi opettaja hyllytettiin joulukuussa häirintäepäilyjen takia. Marraskuussa yli 200 koulun entistä ja nykyistä oppilasta allekirjoitti vetoomuksen häirintää vastaan. Aiemmin yksi koulun opettajista oli erotettu. Taustalla oli häirintäepäilyjä, mutta myös muita syitä.

– Turussa on tiedossa kaksi vuosien takaista tapausta, joissa oppilaat ovat kertoneet opettajan seksuaalisesta häirinnästä tai ahdistelusta. Molemmat opettajat irtisanoutuivat sen jälkeen, kun heidän tekemisensä aikanaan tulivat ilmi. Puolalanmäen koulussa tapaukset nousivat esiin vuonna 2000, Luostarivuoren koulussa 1990-luvun alkupuolella.

Opetusministeri uskoo toimintakulttuurin muutokseen

Viime kuukausina julkaistut lehtijutut sekä viime vuoden kouluterveyskysely kertovat ongelman laajuudesta, ja herättivät myös ministerin.

– Erityisesti on järkyttänyt se, että silloin kun lapset ja nuoret ovat tuoneet hyväksikäyttötapauksia aikuisille esiin, niihin ei ole puututtu. Ei ole otettu vakavasti eikä uskottu, Grahn-Laasonen sanoo.

Ministerin mukaan avain häirinnän vähentämiseen ja tapausten perusteelliseen selvittämiseen on toimintakulttuurin muutos.

– Nyt on aivan viimeinen hetki laittaa toimintakulttuuri ja käytännöt kuntoon niin, että lapsia ja nuoria voidaan suojella kaikelta heitä vahingoittavalta häirinnältä ja hyväksikäytöltä.

Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnistää keväällä oppimisyhteisöjen turvallisuuskulttuuria kehittävän toimenpideohjelman, jonka toteuttamiseen varataan viisi miljoonaa euroa.  

Lisää aiheesta:

Seurakuntayhtymä rikkoi lakia: Ei puuttunut papin kokemaan häirintäänKouluväkivallan kitkemiseen on yksi lääke, kertoo opetusministeri MTV:lle: "Tarvitaan riittävästi aikuisia, ei vain koulujen tehtävä"Ongelmat nuorisojärjestössä puhuttavat – kokoomusnuorissa jouduttiin ottamaan heidän kovin keinonsa käyttöön epäasiallisesta käytöksestäKouluihin uusia keinoja kiusaamisen kitkemiseksi: kiusaajalle porttikielto kahdeksi päiväksi – OAJ kaipaa myös opettajamitoituksia#Metoo vauhditti Opetushallitusta kitkemään seksuaalista häirintää oppilaitoksista – "Jokaiselle lapselle ja nuorelle on taattava koskemattomuus"Grahn-Laasonen Kallion lukiosta: "On hyvin vakavaa, jos pitää paikkansa, että ongelmiin ei ole puututtu vuosien varrella"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:45
    Räjähdykset

    Hotelli Joronjäljen omistaja: Räjähdyksellä saattaa olla kolmaskin uhri

  • 19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa

  • 17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt

  • 14:24
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa – pakettiauto leimahti "tulipalloksi"