Viime vuoden lokakuussa Yhdysvalloista maailmalle levinnyt #metoo-kampanja on puhuttanut Suomessakin kampanjan alusta alkaen. Suomessa #metoo:n myötä on tullut esiin esimerkiksi lukuisia häirintätapauksia eri oppilaitoksissa.
Nyt myös Opetushallitus on reagoinut koulumaailmasta esiin nousseisiin tapauksiin uudella ohjeistuksella.
Tänään Opetushallitus julkaisi peruskouluille, lukioille ja toisen asteen ammatillisille oppilaitoksille oppaan seksuaalisen häirinnän ennaltaehkäisemisestä ja siihen puuttumisesta.
– Jokaiselle lapselle ja nuorelle on taattava koskemattomuus, turvallisuus ja mahdollisuus kasvaa omana itsenään, suojassa häirinnältä ja hyväksikäytöltä. #Metoo-ilmiön myötä esille tulleet tapaukset osoittavat, että lasten ja nuorten suojelemiseksi on tehtävä enemmän, sanoo opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen.
– Mediassa viime kuukausina käsitellyt laajat häirintätapaukset ovat olleet syvästi järkyttäviä, ministeri sanoi Opetushallituksen järjestämässä tiedotustilaisuudessa.
Lue myös:
