Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koronavirus voi tehdä busseista tautipesäkkeitä – HSL pyytää aivastamaan "nenäliinaan tai hihaan"

All Over Press
Julkaistu 12.03.2020 05:37

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Suomessa on todettu jo kymmeniä koronavirustartuntoja. Taudin leviämisen niin sanotussa toisessa vaiheessa seuraa jo rajoituksia esimerkiksi julkisen liikenteen käyttöön. HSL kertoo olevansa varautunut tilanteeseen hyvin.

– Olemme varautuneet siihen, että voimme supistaa henkilökuntaa tarvittaessa, jos meillä ei ole riittävästi henkilökuntaa operoimaan liikennettä. Vaihtoehtoisesti, jos terveysviranomaiset käskevät, niin operointia voidaan myös vähentää, kertoo HSL:n turvallisuusasiantuntija Sami Hulkkonen MTV Uutisille.

Lue myös: Miten koronavirus tarttuu ja miten sitä vastaan voi suojautua? Nämä asiat jokaisen täytyy tietää koronasta!

Jos toiseen vaiheeseen edetään, ruuhkabusseja on vältettävä

Koronavirustartuntoja on Suomessa todettu viime päivinä noin kymmenen tapauksen päivävauhtia. 

Euroopan tautienehkäisy- ja valvontakeskus on luokitellut koronan viiteen eri vaiheeseen, jonka toisessa vaiheessa todettujen koronatapausten määrä kasvaa ja leviää paikallisesti nopeasti, eikä tartuntaketjua pystytä enää selvittämään eli ei tiedetä keneltä kukin on tartunnan saanut. 

Toisessa vaiheessa pitää alkaa välttää ihmisjoukkoja eikä ruuhkabusseissa kulkemista esimerkiksi suositella.

Lue myös: Jos koronavirus etenee Suomessa seuraavalle tasolle, arki mullistuu: Kouluja suljetaan, tapahtumia perutaan ja joukkoliikenteen käyttöä kehotetaan vähentämään

Käsien pesusta muistutetaan myös busseissa

HSL on jo valistanut kuljettajiaan esimerkiksi käsien pesun tärkeydestä ja keskustelua on ollut myös siitä, miten virukset leviävät pisaratartuntoina.

– Sen lisäksi liikennevälineissä on erilaista kampanjointia – sekä omaa että THL:n materiaalia, Hulkkonen valottaa. 

Toistaiseksi THL:ltä ei ole tullut kehotusta HSL:lle lisätä siivousta liikennevälineissään.

– Tällä hetkellä olemme odottavassa tilassa. Valmius siihen kyllä toki on.

Lue myös: Kaikki alkoi kuivalla yskällä: Helsinkiläismies, 38, kertoo lomalla saamastaan koronatartunnasta: "On ikävä fiilis olla vastuussa toisten ihmisten altistamisesta"

"Aivastelut nenäliinaan tai hihaan"

Hulkkonen painottaa kohteliasta peruskäytöstä julkisen liikenteen matkustajille.

– Aivastelut nenäliinaan tai hihaan. Jos ollaan kipeänä, ntoki pyydän miettimään sitä, onko tarpeen matkustaa julkisella liikenteellä. Jos on, niin toki matkustetaan. Mutta jos on mikä tahansa flunssa, niin toivotaan, että julkisilla liikkumista vältetään muiden ihmisten turvallisuuden ja hyvinvoinnin takia, Hulkkonen sanoo.

Syytä paniikkiin ei Hulkkosen mukaan kuitenkaan ole.

– Olemme valmistautuneet ja varautuneet hyvin. Meillä on hyvä yhteistyö niin terveysviranomaisten kuin kaupunkienkin kanssa, hän rauhoittelee.

Lue myös: Näin koronavirus on levinnyt Suomessa: Katso tästä tartunnat ja viimeisin tieto

Koronakaranteeniin määrätyn, kuumeisen lapsen isoveljeä kehotettiin menemään kouluun Helsingissä – Äiti päätti onneksi toimia lääkärin neuvoa vastaan: "Tunnin päästä soitettiin uudestaan"

Lisää aiheesta:

Pitäisikö vanhukset eristää loppuvuodeksi Suomessakin? Entä, miltä maskipakko kuulostaa? Tutkija: "Siihen on hyvä varautua"Bussikuskien koronavirustartunnat herättävät huolta matkustajissa – Nobina kertoo MTV:lle, miten asiat oikeasti ovat: "Tilanteet on kartoitettu"Näin koronatartunnat ovat lisääntyneet – katso grafiikka: Suomessa yli 100 tartuntaa, Ruotsissa 500 – "Suomi tulee perässä"Jos koronavirus etenee Suomessa seuraavalle tasolle, arki mullistuu: Kouluja suljetaan, tapahtumia perutaan ja joukkoliikenteen käyttöä kehotetaan vähentämäänTarttuuko koronavirus pöydältä, lentokoneesta tai käsikuivaimesta? – Näin THL vastaaYleisötilaisuuksiin osallistumista ei ainakaan vielä tarpeen rajata koronaviruksen takia – "Perumisesta olisi eniten hyötyä, jos koronavirus olisi levinnyt laajemmalle"
KoronavirusSairaudet ja tauditJulkinen liikenneKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin