Vakavat sairaudet ovat yhä pienempi osuus kokonaistartunnoista, ja suomalaisepidemiologi Jussi Sanen mukaan maailma on jo ohittanut pandemian akuutin vaiheen.
Maailman terveysjärjestö WHO:n Euroopan-toimisto varoitti tällä viikolla, että edessä on haasteellinen syksy ja talvi koronaviruksen kanssa. Viruksen leviäminen on kiihtynyt kesällä samaan aikaan kun Euroopan maiden valvonta- ja rajoitustoimet ovat hellittäneet.
WHO kehotti jäsenmaitaan ryhtymään ripeisiin toimiin pandemian valvonnassa ja vastatoimenpiteissä, jotta turhat kuolemat ja vakavat häiriöt yhteiskunnalle voidaan välttää.
Kesän korona-aallon suurin ajuri on ollut omikronmuunnoksen alatyyppi BA.5, joka on osoittautunut koronaviruksen toistaiseksi tarttuvimmaksi versioksi ja on syrjäyttänyt nopeasti aiemmat muunnokset virustyyppien keskinäisessä kilpailussa. Myös Suomessa enemmistö uusista tartunnoista on ollut BA.5-tyyppiä.
– On enemmän kuin selvää, että olemme samassa tilanteessa kuin viime kesänä (deltamuunnoksen levitessä), mutta tällä kertaa covid-19-aaltoa ajavat omikronmuunnoksen alatyypit, varoitti WHO:n Euroopan aluejohtaja Hans Kluge lausunnossa.
Klugen mukaan on liian myöhäistä toimia, jos päättäjät jäsenmaissa odottavat syksyyn asti.
Järjestö ajaa muun muassa uusia tehosterokotteita immuunikatosairauksista kärsiville sekä muille riskiryhmille ja myös maskien käyttöä sisätiloissa ja julkisessa liikenteessä. Viime viikolla WHO suositteli toista tehosterokotetta kaikille yli 60-vuotiaille.
Johns Hopkins -sairaalan tietokannan mukaan koko pandemian aikana on maailmanlaajuisesti todettu noin 568 miljoonaa tartuntaa ja liki 6,4 miljoonaa koronavirukseen liittyvää kuolemaa. Rokoteannoksia on annettu lähes 12 miljardia.