Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koronaan on kuollut jo 1,8 miljoonaa ihmistä – hidas rokotustahti herättää jo kritiikkiä

1:16Koronarokotukset alkoivat ympäri Eurooppaa –"Ei tuntunut missään", totesi 91-vuotias ruotsalaisrouvaKatso video: Koronarokotukset alkoivat ympäri Eurooppaa – "Ei tuntunut missään", totesi 91-vuotias ruotsalaisrouva.
Julkaistu 27.12.2020 12:15(Päivitetty 01.01.2021 18:27)

MTV UUTISET – STT – AFP

Koronaviruspandemia on tähän mennessä vaatinut maailmassa yli 1,8 miljoonaa kuolonuhria, kertoo tietosivusto Worldometer. Tartunnan on saanut tähän mennessä lähes 84 miljoonaa ihmistä.

Eniten kuolonuhreja on ollut Yhdysvalloissa, yli 350 000. Brasiliassa covid-19-tautiin on kuollut noin 195 000 ja Intiassa lähes 150 000 ihmistä.

Koronavirusepidemian katsotaan alkaneen Kiinassa joulukuussa 2019. Maailman terveysjärjestö WHO julisti myöhemmin sen pandemiaksi.

Biontech kiiretii tuotantonsa kasvattamista

Saksalainen rokoteyhtiö Biontech ilmoitti tänään, että se kiirehtii tuotantonsa kasvattamista Euroopassa, koska muiden koronarokotteiden hyväksyntä on edennyt odotettua hitaammin.

Biontechin ja amerikkalaisen Pfizerin rokote oli ensimmäinen, joka sai käyttöluvan Euroopassa. Lupa myönnettiin joulun alla.

Britanniassa, Kanadassa ja Yhdysvalloissa on hyväksytty jo myös Modernan tai Oxfordin ja AstraZenecan rokotteet. EU:ssa päätöksenteko ei ole ollut yhtä nopeaa.

– Tilanne ei ole ruusuinen. Puute muista hyväksytyistä rokotteista on jättänyt jälkeensä aukon, joka meidän on täytettävä omalla rokotteellamme, sanoi Biontechin toinen perustaja Ugur Sahin Spiegel-lehdelle.

Hidas rokotustahti herättänyt arvostelua

Rokottamisen hidas tahti on herättänyt kritiikkiä monissa Euroopan maissa. 

Saksassa rokotukset on aloitettu hoivakodeissa asuvista vanhuksista. Sairaaloiden johtavat lääkärit ovat protestoineet, kun koronapotilaita hoitava hoitohenkilökunta on jätetty odottamaan vuoroaan.

Ranskassa hallitus taipui ilmoittamaan, että yli 50-vuotiaat terveydenhoidon työntekijät alkavat saada rokotetta maanantaista alkaen.

EU on tilannut Biontechin ja Pfizerin rokotetta 300 miljoonaa annosta. Määrää on pidetty pienenä. Tilaus tehtiin vasta marraskuussa.

Valinnanvaraa ei ole syntynyt

Sahinin puoliso ja Biontehcin toinen perustaja Özlem Türeci toteaa EU:n odottaneen, että tarjolla olisi valikoima erilaisia rokotteita.

– Se on järkevä lähtökohta. Mutta jossain vaiheessa ilmeni, että monet eivät pysty tuottamaan rokotteita nopeasti.

Sahinin mukaan Biontech aikoo saada uuden tuotantolaitoksen käyntiin Saksan Marburgissa helmikuussa, ennakoitua nopeammin. Sen odotetaan voivan kasvattaa rokotteen tuotantoa 250 miljoonalla annoksella tämän vuoden ensimmäisen puoliskon aikana.

Biontech ja Pfizer ovat alustavasti suunnitelleet tuottavansa rokotettaan 1,3 miljardia annosta tänä vuonna, mikä riittäisi rokottamaan 650 miljoonaa ihmistä.

Lue myös: MTV seuraa koronan etenemistä: Suomessa todettu 156 uutta tartuntaa, koronarokotukset alkavat – Ruotsissa ensimmäinen ihminen sai jo rokotteen

Lisää aiheesta:

Koronarokotukset aloitettiin EU:ssa joulukuussa ja tie on ollut kuoppainen – kesään mennessä odotetaan helpotustaLääkejätti Johnson & Johnson hakee koronarokotteelleen hyväksyntää Yhdysvalloissa – jääkaapissa säilyvää rokotetta tarvittaisiin vain yksi annosRokotusten hitaus turhauttaa eri puolilla Eurooppaa – pandemiaväsymys painaa ympäri mannertaBiontech arvostelee EU:ta hitaudesta – joutuu kiihdyttämään rokotetuotantoaan: "Tilanne ei ole ruusuinen"Hyväksytäänkö koronarokote Yhdysvalloissa jo tänään? Australiassa rokotekehitys lopetettiin virheellisten hiv-tulosten vuoksiKoronarokotteen jakelusta kiistellään jo, vaikka sitä ei edes ole olemassa
KoronavirusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • Eilen08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • ti13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • ma07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin