Uusi sveitsiläinen maksuvälitysjärjestelmä on luotu ruoka- ja lääkeavustusten lähettämiseksi Iraniin ilman, että ne kompastuvat Yhdysvaltain Iranin-vastaisiin talouspakotteisiin. Asiasta kertoi Sveitsin talousasioista vastaava ministeriö.
Iranilla on ollut suuria puutteita sairaanhoidollisista tuotteista sen jälkeen, kun Yhdysvallat asetti uudelleen Iranin vastaisia talouspakotteita vuonna 2018.
Kansainvälinen valuuttarahasto IMF ja Maailmanpankki ovat myös valmiita tarjoamaan hätärahoitusta sitä tarvitseville maille koronaviruksen vastaiseen työhön. Vaikka mailta täytyy ensin tulla rahoituspyyntö, IMF:llä ja Maailmanpankilla on jo valmiit suunnitelmat.
– Meillä on useita rahoitusinstrumentteja, joita voidaan käyttää, sanoi IMF:n tiedottaja Gerry Rice tänään.
Iranissa kuollut Kiinan jälkeen eniten ihmisiä koronavirukseen
Iranin terveysministeriö ilmoitti tänään, että koronavirukseen on kuollut 26 ihmistä eli eniten Kiinan jälkeen.
Virustartunnan saaneiden määrä Iranissa on ministeriön mukaan noussut 245:een, ja heidän joukossaan on yksi maan seitsemästä varapresidentistä. Myös Iranin parlamentin kansallisen turvallisuuden ja ulkomaanasioiden komitean puheenjohtaja on sairastuneiden joukossa. Jo aiemmin kerrottiin, että apulaisterveysministerillä oli todettu koronavirus.
Iranin viranomaiset ovat julistaneet kotimaan matkailussa rajoituksia niille, joilla on todettu tai epäilty virustartunta.
Saudi-Arabia ilmoitti tänään, ettei myönnä toistaiseksi viisumia pyhiinvaeltajille koronaviruksen leviämisen estämiseksi. Vuosittain Saudi-Arabiassa käy miljoonia pyhiinvaeltajia islamin pyhillä paikoilla Mekassa ja Medinassa.