Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Korona-ahdistus näkyy jälleen kriisipuhelimissa – "Erityisesti kuuluvat yrittäjät ja tietenkin vanhat ihmiset, jotka todellakin jäivät yksin"

8:10Vapaaehtoiset tärkeässä roolissa mielenterveystyössäVapaaehtoiset ovat tärkeässä roolissa mielenterveystyössä.
Julkaistu 09.10.2020 11:19
Toimittajan kuva

Tea Manninen

tea.manninen@mtv.fi

Vapaaehtoiset tekevät tärkeätä työtä mielenterveystyössä ja esimerkiksi kriisipuhelimissa.

Huomenna lauantaina vietetään maailman mielenterveyspäivää, jonka teemana on ”vihreää valoa kuuntelemiselle”. Suomen Mielenterveys ry MIELI onkin palkinnut sen kunniaksi eri järjestöjen vapaaehtoisia toimijoita.

MIELI ry:n järjestöjohtaja Sinikka Kaakkurinniemi kertoi MTV:n Uutisaamussa, että vapaaehtoiset toimijat ovat olleet todella auttamishaluisia vaikeina korona-aikoina.

– On löytynyt ihan uusia tapoja auttaa: On oltu ihan konkreettisena apuna ihmisten arjessa, on soitettu ikääntyneille ja yksinäisille, että mitä kuuluu.

Kaakkuriniemi listaa myös, että vapaaehtoiset ovat tietysti myös valtavan määrän työtä kriisipuhelimessa ja -chatissa sekä tehneet digiloikkia ja ohjanneet ryhmiä ilman, että ovat voineet kohdata ihmisiä.

– Vapaaehtoiset ovat vastanneet kriisipuhelimeen 33 000, kun viime vuonna se oli 31 000 vastausta. Se kertoo lisäpanoksesta, mitä on annettu.

Lue myös: Maria Ohisalon nettikolumni: Mielenterveyteen panostaminen maksaa itsensä takaisin

Heikki Vahantaniemi on toiminut jo pitkään vapaaehtoisena.

Hän kertoo, että kriisipuhelimessa kuului keväällä erityisesti ihmisten ahdistus siitä, kun jouduttiin olemaan neljän seinän sisällä. Kesällä ja alkusyksystä koronaa ei juuri kriisipuhelimessa mainittu, mutta nyt se on taas alkanut näkymään ja kuulumaan.

– Erityisesti kuuluvat muun muassa yrittäjät, joilla tuli toimeentulokysymys. Ja tietenkin vanhat ihmiset, jotka todellakin jäivät yksin, kun eivät päässee mihinkään, Vahantaniemi kertoo.

Lue myös: HUS: Suomeen tarvitaan satoja ammattilaisia lisää hoitamaan nuorten mielenterveyttä – "Tilanne on kriittisen vaikea"

Hän huomauttaa, että kriisipuhelimessa ei ole aikarajaa, vaan kaikille annetaan niin paljon aikaa kuin vain tarvitaan.

– Usein riittää 20 minuuttia. Minun henkilökohtainen pisin puheluni on kaksi tuntia, se on toki harvinainen. Toissa yönä oli 45 minuuttia. Että se on sen mukaan, mitä ihminen tarvitsee. Siihen ei ole mitään limittiä.

Tärkeintä ensiapua kriisipuhelimeen soittaville on kuunteleminen.

– Kyllä paras on kuunnella, ja kuunnella sillä tavalla, että henkilö tuntee tulleensa kuunnelluksi ja hän on saanut kertoa sen oman tilanteensa. Vasta sen jälkeen voidaan tehdä jotain muuta, mutta tärkeintä on, että ihminen saa purkaa ne omat tunteensa, miksi hän soittaa.

Katso koko Uutisaamun haastattelu artikkelissa olevalta videolta.

Lisää aiheesta:

Korona-aika ruuhkautti mielenterveyspalvelut, nyt suurimmassa hädässä ovat nuoret aikuiset: "Voisime kysyä ihmisiltä enemmän, mitä kuuluu, miten voit"Paula-Sirkka on vastannut korona-aikana yli 800 kriisipuheluun – joka päivystyskerta hän kohtaa ainakin yhden itsetuhoisen: "Rankimpia ovat sellaiset, että puhelu loppuu kesken"Kriisipuhelimen linjat paukkuivat kevään aikana ennennäkemättömästi, itsetuhoisuus näkyy yhä useammassa keskustelussaKorona lisäsi itsetuhoisia ajatuksia – kriisipuhelujen määrä tuplaantui: "Osa lapsista sanoo, että olisi parempi kun heitä ei olisi edes olemassa"Auttajat kertovat korona-Suomen surullisesta arjesta: Kipeä vanhus ei uskalla pyytää apua, riippuvainen pelaa ruokarahansa ja lapsiperheessä voimavarat ovat loppumaisillaanJärjestöt onnistuivat miltei mahdottomassa tehtävässä: Syrjäytymisvaarassa olevat nuoret miehet tavoitettiin – "Kyllä se voi pelastaa henkiä"
MielenterveysVapaaehtoistyöYhteiskuntaTerveys ja hyvinvointiUutisaamuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Mielenterveys
  • Eilen06:00
    Uupumus

    Marrasväsymys uuvuttaa suomalaisia – "Älytöntähän tämä on"

  • to20:37
    Ihmissuhteet

    Lily Allen julkaisi poikkeuksellisen kostoalbumin – kosto nöyryytyksestä helpottaa, mutta voi mennä yli

  • to18:05
    Lento-onnettomuudet

    Viswashkumar Ramesh jäi eloon, kun 241 matkustajaa kuoli ympärillä – elämä ei palannut ennalleen

  • ma17:05
    Poliisi

    Itsetuhoiset ihmiset poliisin kasvava haaste – pahimmillaan yrittävät saada poliisin ampumaan

  • 1.11.15:45
    Masennus

    Mielenterveysomainen: Kiinnitä huomiota tähän hälytysmerkkiin omassa jaksamisessasi