KHO:n mukaan asiassa ei ollut valituskelpoista hallintopäätöstä. Oikeus päätyi ratkaisuunsa äänin 3-2.
Korkein hallinto-oikeus (KHO) ei tutki ympäristöjärjestöjen ilmastovalitusta, KHO tiedotti keskiviikkona. Greenpeace ja Suomen luonnonsuojeluliitto katsoivat valituksessaan, että valtioneuvosto oli laiminlyönyt velvollisuutensa päättää ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi tarpeellisista lisätoimista.
Kyse oli valtioneuvoston eduskunnalle viime lokakuussa antamasta ilmastovuosikertomuksesta, joka järjestöjen mukaan ei sisältänyt riittäviä toimia, joilla Suomen hiilinieluvajetta korjattaisiin.
Valituksen mukaan lisätoimien tarve oli ilmeinen, koska viime vuoden kesäkuussa saadut Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittivat, että maankäyttösektori oli toissa vuonna muuttunut ensimmäistä kertaa hiilinielusta päästölähteeksi.
KHO pohti valtioneuvoston päätöksen valituskelpoisuutta eli sitä, oliko päätöksestä ylipäätään mahdollista tehdä valitus tuomioistuimeen. KHO katsoi, että ilmastovuosikertomukseen sisältyvät valtioneuvoston ratkaisut eivät tässä vaiheessa sisältäneet valituskelpoista hallintopäätöstä.
Järjestöjen mukaan KHO:n käsittely olisi toteutuessaan ollut Suomessa ensimmäinen ilmastonmuutoskysymyksiin liittyvä oikeudenkäynti.
KHO: Valtioneuvosto ei lainvastaisesti laiminlyönyt ilmastolain velvoitteita
KHO arvioi päätöksen valituskelpoisuutta ilmasto-oikeudellisessa asiayhteydessä tavanomaista laajemmin.
