Koripallohuuma näkyy ja kuuluu treenihalleissa – "Treenit loppuvat ulvontaan, eivätkä honkahuutoon"
Koripallohallien pukukopeissa puhutaan nyt ahkerasti Suomen menestyksestä koripallon EM-kisoissa ja erityisesti Susijengistä.
– Tällä hetkellä esimerkiksi treenit loppuvat enemmän ulvontaan kuin honkahuutoon eli kyllä se näkyy, Tapiolan Hongan juniorivalmentaja Sonja Herrala naurahtaa.
– Kun kävelee hallin käytävillä, kyllä Susijengi kuuluu jokaisesta pukuhuoneesta.
Koripallo kiinnostaa sekä tyttöjä että poikia sekä naisia ja miehiä. Esimerkiksi Tapiolan Hongan 1200:sta jäsenestä 500 on tyttöjä ja naisia.
Seitsemänvuotias Jan Kujansivu on ollut lajin harrastaja yli kaksi vuotta. Hän vannoo seuranneensa jokaisen Suomen pelaaman koripallopelin EM-kisojen aikana. Susijengistä hänen lempipelaajansa on Lauri Markkanen.
– Koska hän on NBA:ssa, hänen isä on Pekka Markkanen ja sen takia, että hän on paras koripalloilija, Kujansivu kertoo innoissaan.
Videolla vauhdikasta menoa junnujen koripallotreeneistä Tapiolan Hongan treenihallista.
Harrastajamäärät kasvavat
Koripallon harrastajien määrät ovat nousseet viimeisen kahden vuoden aikana erityisesti alle kouluikäisten harrastajien keskuudessa, eikä loppua näy, Koripalloliiton toimitusjohtaja Jari Tourunen kertoo.
– Meillä on ollut tällainen Pikkusudet -konsepti jonkin aikaa käynnissä. Olemme liikuttaneet 30 tuhatta nuorta.
Koripallohuuma on kantautunut myös Tourusen korviin.
– Seuroissa on varmaan aikamoinen kuhina päällä. Tiedän, että on tullut paljon kyselyitä, missä voidaan harrastaminen voidaan aloittaa.
Mainos
Suosituimmat videot
Mainos
Uusimmat
-
06:07
Saksa aikoo päästää Huawein mukaan rakentamaan nopeita verkkoyhteyksiä: "Tarvitsemme sen nopeasti ja halvalla"
-
06:01
Valtteri Bottas suorana – F1-sarja näkee ensi kaudella uudenlaisen suomalaiskuskin
-
05:55
Räikkösen tallikaveri seurasi silmä tarkkana mestarin työtä: ”Olisi virhe tehdä asiat eri tavalla kuin Kimi”
-
05:50
Putin pitää tänään vuosittaisen puheensa parlamentille – viime kerralla keskiössä olivat uudet ohjukset
-
05:48
Kehotti ampumaan muslimeja naulapyssyllä – oikeus tuomitsi sakkoihin kerta kerralta törkeämmän vihapuheen toistuvasta viljelystä: "Ei nauti sananvapauden suojaa"
-
05:47
Toni Niemistä kismittää MM-valintajupakassa yksi asia – ”Mystinen hiljaisuus rupesi ihmetyttämään”
-
05:42
May suuntaa jälleen tapaamaan EU:n johtoa – tavoitteena neuvotella uusiksi brexit-sopimusta Irlannin rajan osalta
-
05:34
Omakotitalo tuhoutui tulipalossa Haminassa – pelastuslaitoksen saapuessa talo roihusi ilmiliekeissä
-
05:32
15-vuotiaan kuolema ei anna syytä tehdä lisämerkintöjä Himoksen rinnealueista – "Merkittyjen rinteiden ulkopuolella laskeminen kuuluu jokamiehenoikeuksiin"
-
05:30
Trump yritti saada liittolaisensa johtamaan alaiseensa kohdistunutta tutkintaa: "Lisää valeuutisia"
-
05:30
No nyt: FC Barcelona reagoi Mestarien liiga -otteluunsa Kummeli-sketsillä
-
05:19
Savon Sanomat: Kuusi osaston asukasta kuoli neljän viikon sisällä – kunta vaatii selvitystä Attendon hoivakodilta
-
05:13
Henkilöauton kuljettaja menehtyi Kotkassa – kolaroi aura-auton kanssa
-
05:04
Venezuela katkaisi yhteydet saarelle, josta hätäapua olisi ohjattu maahan – armeija hälytysvalmiudessa mahdollisten rajaloukkausten varalta
-
00:36
Kuusamossa kolmen auton kolari – kolme loukkaantui
-
23:51
Kiikarit taululle! Liverpool selvisi säikähdyksellä Alissonin uinahduksesta – ylärima pelasti FC Barcelonan
-
23:21
Työeläkejärjestelmään ehdotetaan jättiuudistusta: Keva jaettaisiin kahtia – "Eläke-etuudet eivät muutu"
-
23:18
Jippu herkistyi kyyneliin uutuusohjelmassa: "Haluan omistaa tämän kappaleen ihmisille, jotka ovat tehneet virheitä niin kuin minä"
-
23:18
Perustuslakiviisaita ryöpyttäneen puolustusministerin ulostulo jakaa mielipiteitä – Andersson ihmettelee paniikkia, Zyskowicz ei pidä värikästä keskustelua pahana
-
22:52
Henkilöauto törmäsi aura-auton kanssa – yksi kuoli
-
Lataa lisää