Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

FC Honka pyysi turvapaikkakeskusten nuoret kentälle, tulokset ovat nähtävillä: "En keksi parempaa kotouttamiskeinoa kuin jalkapallo"

7:25FC Honka pyysi turvapaikkakeskuksen nuoret jalkapallokentälleFC Honka pyysi turvapaikkakeskuksen nuoret jalkapallokentälle
Julkaistu 23.12.2023 06:59
Toimittajan kuva
Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

Kello käy jo iltayhdeksää ja aktiivinen joukko B-ikäisiä nuoria painaa yhä pallon perässä Espoonlahden kentällä. FC Honka on tehnyt aktiivista kotouttamistyötä jo pidemmän aikaa.

– Meillä on viisi B-ikäluokan joukkuetta pojissa ja tytöissä kolme. Se on aika makea juttu, että tässä ikäluokassa on vielä näin paljon pelaajia, kertoo FC Hongan hallinto- ja viestintäpäällikkö Annariina Seppä.

– Meillä ei drop out -ilmiö tässä ikäluokassa näy. Päinvastoin, tulijoita on vielä lisääkin. Ihan kaikkia ei olla pystytty ottamaankaan. Toivotaan, että saadaan otettua vielä lisääkin nuoria.

Annariina Seppä FC Honka
Annariina Seppä.

Koko haastattelu on katsottavissa artikkelin alussa olevalta videolta.

Millaista kotouttamistyö jalkapallokentillä on? FC Honka haluaa kaikki pelaajat perusjoukkueisiinsa.

– Meillä ei ole omia ryhmiä muunkielisille. Ajatellaan, että se on parasta kotouttamista, että he tulevat meidän normaaliin toimintaan kaikissa ikäluokissa, Seppä kertoo.

– Uskon, että kaikissa isoissa kaupungeissa jalkapalloseuroissa on paljon maahanmuuttajataustaisia perheitä, mikä on hieno juttu, koska en oikeastaan keksi parempaa kotouttamiskeinoa kuin jalkapallo.

Jalkapallo

Sepän mukaan jalkapallokentillä nuoret saavat kavereita, oppivat kieltä ja heille syntyy arkirutiini. Joukkueurheilu varmasti ehkäisee syrjäytymistä.

– Meillä erityistä on se, että meillä on ja on ollut turvapaikanhakijanuoria toiminnassa. Osa heistä on tullut yksin Suomeen, mahdollisesti alaikäisenäkin. Ollaan pyydetty heitä ryhmäkodeista. Osa heistä on edelleen mukana ja uusia tulee, Annariina Seppä sanoo.

Sosiaali- ja terveyssektorin aiheisiin erikoistunut toimittaja Joonas Lepistö avaa yhteiskunnan ajankohtaisia teemoja. Asiantuntijoiden ja kansalaisten kokemusten kautta Lepistö kertoo, missä tilassa Suomen sosiaali- ja terveyspalvelut ovat. Miten sote pelastetaan? Juttuvinkit joonas.lepisto(@)mtv.fi.

Enemmän kuin pelkkä harrastus

Valmentaja Rasmus Lumpeen mukaan jalkapallo on yhteinen kieli. Lumme on kiinnittänyt huomiota siihen, että maahanmuuttajataustaisille laji on enemmän kuin pelkkä harrastus.

– Vaikka keli olisi mikä, he ovat paikalla, vaikka eivät olisi tottuneet kylmään. Se asenne on tarttunut myös muihin. 

Lue myös: Suomessa tapahtui ennennäkemätön muutos ja tätä se tarkoittaa: "Edessä väestötsunami"

– He tulevat peleihin tsemppaamaan, vaikka ei olisi luvattu peliaikaa. Jos on loukkaantumisia, he tulevat yleisöön tsemppaamaan, Lumme toteaa. 

– Todella oma-aloitteisia kavereita kyllä. Ja he elävät jalkapallosta.

"Kasvu on nopeaa"

MTV Uutiset kertoi perjantaina hurjasta maahanmuuton kasvusta ja siitä, että maahanmuutto on jo ohittanut syntyvyyden. Miten tilanne näkyy Espoossa?

– Faktahan on se, että tänä syksynä uusista ekaluokkalaisista melkein 40 prosenttia oli maahanmuuttajataustaisia ja kasvu on nopeaa. Ja totta kai se pitää huomioida myös urheiluseuroissa. Meillä on mahdollisuus olla tässä paljon isommassa roolissa kuin tällä hetkellä ollaan, kiteyttää Annariina Seppä.

2:00Maahanmuutto Suomeen suurempaa kuin syntyvien lasten määräKatso video: Maahanmuutto Suomeen suurempaa kuin syntyvien lasten määrä

MaahanmuuttoJalkapalloTurvapaikanhakijatNuoretSoteSave Our SoteFC HonkaEspooKotimaa
Toimittajan kuva
Joonas Lepistö
MTV Uutiset

Sosiaali- ja terveyssektorin aiheisiin erikoistunut toimittaja Joonas Lepistö avaa yhteiskunnan ajankohtaisia teemoja. Asiantuntijoiden ja kansalaisten kokemusten kautta Lepistö kertoo, missä tilassa Suomen sosiaali- ja terveyspalvelut ovat.

Juttuvinkit joonas.lepisto@mtv.fi.

Lisää aiheesta:

Myyntipeikon jälkeen Lapinlahden vanhaa mielisairaalaa uhkaa satamatunneli – uutuusdokumentti niputtaa kymmenen vuotta reiluun tuntiinMedialla on tekemistä arvokonservatiivien puhuttelemisessa, sanoo JSN:n puheenjohtajaAnna on ollut vailla omaa kotia jo viisi vuotta: "Jaksan vielä hymyillä"Tässä ovat The Summit Suomen kilpailijat – poroagrologi, miesten deittailuvalmentaja sekä eräopasKummola älähti Tyttöleijonista – nyt puhuvat suoraan Jääkiekkoliiton pomot: "Jopa kuusinkertaisia"Lopahtaako uudenvuoden liikuntalupaus heti alkuunsa? Asiantuntija kertoo, miten se muuttuu elämäntavaksi

Tuoreimmat aiheesta

Maahanmuutto
  • 31.1.17:19
    Työelämä

    Perussuomalaisten Vigelius kokoomuksen pyrkimyksestä: ”Aika absurdia”

  • 31.1.08:13
    Yhdysvallat

    USA:n liittovaltion osittainen sulku alkoi – senaatti hyväksyi kuitenkin suurimpia vaikutuksia torjuvan lakiesityksen

  • 29.1.07:12
    Minneapolis

    Reuters: ICE-agenteille tuli nyt uusi ohje

  • 28.1.21:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Minneapolisin ampumiseen liittyviä agentteja hyllytetty

  • 27.1.21:31
    Trumpin Yhdysvallat

    Huhuille tyrmäys – rajusti kritisoitu Kristi Noem jatkaa ministerinä