Synnytystalkoot, vappusatanen, lihavero, hoitajien palkat, Postin palkkaneuvottelut ja viimeisimpänä hoitajamitoitus. SDP:n puheenjohtajalla, pääministeri Antti Rinteellä näyttää olevan erikoistaito, jolla hän pitää hallituskumppaninsa, esikuntansa, opposition, mutta myös median kiireisenä, kirjoittaa MTV uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki.
Julkisuuden suhteen Rinnettä voi jo verrata Nelosen suosittuun musiikkiohjelmaan. Vain pääministerin elämää. Uusi versio hittibiisistä joka päivä. Siltä se näyttää ja sekavaa on, kun seuraa pääministerin julkista temmellystä. Ensin yksi lausunto ja sen jälkeen muutama paikkaava haastattelu. Ja välillä senkin jälkeen sitä jää äimistelemään, että mikä se kanta nyt oikein oli.
Ehkä vika onkin minussa, mene ja tiedä.
3:08Antti Rinne: Ei ole oikeudenmukaista laskea matalatuloisten palkkaa
Totta kai poliitikko Rinne osallistuu ajankohtaiseen yhteiskunnalliseen keskusteluun, mutta kun eteen laitetaan titteli pääministeri, aloitteisiin suhtaudutaan jonkinmoisella vakavuudella. Irtoheitot ovat kovaa valuuttaa oppositiossa, hallituksessa niistä joutuu sitten vastaamaan.

