Vaaleihin liittyy aina lukuja ja lupauksia, joita luukutetaan vaalikentillä, tenteissä ja muussa julkisuudessa kuin radion voimasoittoon päätynyttä hittibiisiä.
Ensi keväänä korvamatokappaleita on kaksi. Ne ovat hallituksen 100 000 työpaikkaa ja oppositiopuolue SDP:n 100 euroa, kirjoittaa MTV Uutisten kolumnisti Eeva Lehtimäki kommentissaan.
100 000 ja 100 tappelivat. Kumpi voitti?
Hallituksen pääpuolueet hakevat itselleen nostetta niiden mielestä syksyn tärkeimmästä bestselleristä eli Etlan raportista. Työpaikkoja on tullut lisää runsaat 100 000, erityisen nopeaa kehitys on ollut viime vuonna. Etlan arvion mukaan lisäyksestä puolet eli noin 50 000 johtuu kilpailukykysopimuksesta.
Etlan lukuja ovat jo ehtineet arvostelemaan sekä SAK että Palkansaajien tutkimuslaitos.
Niin tai näin, yli 100 000 uutta työpaikkaa on mantra, jota Keskustan Juha Sipilä ja Kokoomuksen Petteri Orpo tulevat toistelemaan hyristen kaikissa vaalitenteissä. Tähän tähdättiin ja tämä myös saavutettiin.
Meneekö tämä viesti läpi, kun talouden tervehdyttämistä on jouduttu tekemään kovalla kädellä ja erityisesti naisvaltaisilla aloilla kilpailukykysopimusta ei ole unohdettu? Väitän, että kohentuneet talous- ja työllisyysluvut eivät paljon paina vaalikamppailussa.
Äänestäjä on nimittäin pirun kiittämätön olento. Hän muistaa inhottavat asiat, eikä anna juurikaan painoarvoa menneille onnistumisille, vaikka 100 000 työpaikkaa heiluttelisi kuinka äänestäjän nenän edessä. Lisäksi edessä siintää aina parempia tarjouksia, joihin voi toiveikkaana tarttua.
