Nyt pitäisi löytää sauditoimittaja Jamal Khashoggin ruumis, toivoo kommentissaan MTV Uutisten ulkomaantoimittaja Janne Hopsu.
Khashoggi kuulemma kuoli käsirysystä alkaneeseen kuristusotteeseen. Kuusikymppisen Khashoggin kimpussa oli ilmeisesti 15 nuorempaa miestä. Jokunen heistä saattaa olla ollut rotevakin ja erikoistunut fyysisiin kuulustelukeinoihin.
"Ruumiinavausta vain on vaikea tehdä ilmeisesti luusahalla paloitellulle ja kadonneelle tomumajalle"
Aika epäreilu tappelu Saudi-Arabian Istanbulin konsulaatissa, varsinkin, jos hänen sormensa oli jo katkaistu ennen kohtalonhetkeä.
"Kuoli kuristusotteeseen"
Muiden kuin saudiviranomaisten auktorisoima patologi voisi yrittää tarkistaa ”kuristusotteen” jäljet. Selitykselle saataisiin ehkä jopa vahvistus. Ruumiinavausta vain on vaikea tehdä ilmeisesti luusahalla paloitellulle ja kadonneelle tomumajalle.
Saudiselityksen mukaan saudieliitin entinen jäsen, sen arvostelijaksi ryhtynyt Khashoggi yritettiin saamaan hiljenemään. Riidan aihetta ole kerrottu, (se tuskin liittyi Khashoggin avioliittoaikeisiin, jota varten hän oli konsulaatissa hakemassa dokumentteja), mutta maanpakoon lähteneen toimittajan hiljentäminen onnistui.
Khashoggin kuoleman jälkeinen varjo kuitenkin on kasvanut eri puolilla maailmaa.
Tapahtumissa on vielä paljon epäselvää, mutta se siis tiedetään, että Khashoggi ei enää koskaan kirjoita kolumnejaan Washington Postiin.
Todistustaakka on saudeilla.
Yhdysvalloissa kovaa arvostelua, Trump pois lukien
Reaktio maailmalla Yhdysvaltain kongressia myöten, mutta presidentti Donald Trump pois lukien, näyttää yllättäneen 33-vuotiaan, kuumaveriseksikin luonnehditun, kruununprinssi Muhammad bin Salmanin, joka tunnetaan lyhenteenä MbS.
Sekä Trump että tämän Lähi-idän edusmies, Ivanka-tyttärensä aviomies ovat käyneet hymyssä suin kehumassa MbS:ia. Kruununprinssi on pyrkinyt uudistamaan maataan, ja samaan aikaan sortamaan ja vangitsemaan vastustajiaan vimmalla. Iskikö vauhtisokeus?

