Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Syttyikö Lahdessa demareiden 2020-luvun uusi tähti? Painakaa nimi mieleen

www.jannetorikka.fi
Julkaistu 04.02.2017 17:15
Toimittajan kuva

Jussi Kärki

jussi.karki@mtv.fi

JussiKarki

Antti Rinteen voitto SDP:n puheenjohtajakisassa oli niin ylivoimainen ja niin odotettu, että ilo ja jutunjuuri on revittävä muualta. Katseet siis uuteen puoluesihteeriin Antton Rönnholmiin.

Rönnholmia kehuttiin Lahden puoluekokouksen käytävillä SDP:n 2020-luvun kasvoiksi, kansainväliseksi ja fiksuksi. Yltyipä mediaväki tituleeraamaan hyvän puhujan demareiden omaksi "alexanderstubbiksi". Muutamat ihmettelivät tosin ääneen, miksi näin fiksu mies halusi koiranvirkaan puoluesihteeriksi.

Puoluesihteerit eivät enää ole sellaisia näkyviä vallankäyttäjiä kuin joskus ennenmuinoin. Rönnholm voi tehdä tästä poikkeuksen ja ponnistaa vieläkin suurempiin tehtäviin ajan kanssa.

Enemmän strategi kuin työrukkanen

Eniten epäilyjä on herännyt siitä, saako Rönnholm SDP:n järjestökoneen käyntiin. Häntä pidetään enemmän strategina kuin työrukkasena. Vertailu entiseen puoluesihteeriin Mikael Jungneriin tulee auttamatta mieleen, mutta tilanne on nyt hankalampi. Rönnholmilla ei puoluetoimistolla ole ympärillään samanlaisia järjestöjyriä kuin Jungnerilla aikoinaan.

Kuntavaaleissa Rönnholm pääsee edeltäjänsä Reijo Paanasen kattamaan pöytään, mutta edessä on pitkä vaaliputki. Se testaa sekä Rönnholmin kyvyt että Rinteen Lahdesta saaman vahvan valtakirjan vahvuuden.

Rönnholmin valinta hyvittelee hieman Rinteen haastajien kannattajia ja on vastaus niille, jotka kaipaavat puolueelta kansainvälisempää otetta.

SDP:ssä Rönnholm, 36, on tehnyt jo kohtalaisen pitkän uran puolueessa, esimerkiksi ministereiden erityisavustajana. Tietämystä löytyy yrityselämästä ja EU:sta, sillä hän on toiminut vuoden verran viestintätoimisto Milttonin asiantuntijana Brysselissä.

Ay-tausta koitui lopulta puoluesihteerikisassa Hanna Kuntsin kohtaloksi. Iso joukko demareita ei kaivannut puolueelle julkikuvaa, jossa johtokaksikko on ay-perheestä ja vieläpä molemmat Uudeltamaalta.

Demariduo Rinne-Rönnholm, etukirjainten perusteella AR-AR, tarvitsee rinnalleen nyt naisia puolueen eturiviin. SDP:n first lady julkisuudessa on tästä eteenpäin ensimmäinen varapuheenjohtaja Sanna Marin.

Lisää aiheesta:

Eeva Lehtimäen kommentti: Sirpa Paateron ihmeellinen ylösnousemus ei lisää luottamusta vastuunkantoon ja politiikkaanKommentti: Heinäluoman ratkaisussa piikki puoluejohdolle – kuinka pahasti demarien sukset ovat ristissä?Kommentti: Antti Rinne jyrää selvään voittoon, demarit voivat palata talviunilleenKommentti: Timo Harakka voi olla Antti Rinteelle yllättävän kova haastajaJussi Kärjen kommentti: SDP:n ryhmässä kipinät lentelevät – Antti Rinne taistelee paikastaan tosissaanKolumni: Kenestä SDP:n uusi puoluesihteeri?
Jussi KärkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Jussi Kärki
  • 27.10.202311:32
    Politiikka

    Pöllöraati: Teemu Keskisarja on eduskunnan meemikuningas, joka ansaitsee kiitokset myös opiskelijoilta – "Parempaa kuin mikään ikinä"

  • 05.08.202208:26
    Pöllöraati

    Valtion ensi vuoden budjetti Pöllöraadin käsittelyssä – "En oikein ymmärrä, mikä keskustan talouslinja on tällä hetkellä"

  • 13.06.201917:35
    Hallitus

    Kommentti: Selluhankkeiden Daavid ja Goljat kohtaavat, pohjoisen puusta kova kisa – mitä tekee hallitus?

  • 12.06.201919:27
    Kommentti

    Kommentti: Tässä on kymmenen pointtia Rinteen hallituksen värikkääseen kauteen – Selkävoittoja, Sammon ryöstö ja ihminen ei ole desimaali

  • 11.06.201907:55
    Kommentti

    Jussi Kärjen kommentti: Antti Rinne pääsee pian puhdistamaan ilmaa SDP:ssä – miksi demarien hiljaiset puurtajat eivät päässeet Säätytalolle?