Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Suomen viisumenestystä surkeampi asia on suomalaisten jatkuva vikinä

14:06Kuka lähtee edustamaan Suomea? Viihderaati arvioi UMK-kilpailijat yhdessä ex-viisuedustaja Paradise Oskarin kanssaKatso Viihderaadin arvio, kuka voittaa Uuden Musiikin Kilpailun lauantaina!
Julkaistu 03.03.2020 12:12
Toimittajan kuva

Ismo Puljujärvi

ismo.puljujarvi@mtv.fi

Suomen 54. euroviisuedustaja valitaan tämän viikon lauantaina, kun Uuden Musiikin Kilpailun finaali järjestetään Tampereella Mediapoliksen tv-studiolla. Voittaja ei ehdi kauaa juhlia, sillä edessä on suomalaisten tyrmäys ja hermoja raastava vikinä.

Joka kevät törmään samaan ilmiöön, joka on yhtä vastenmielinen kuin koirankakkojen paljastuminen lumikinosten alta. Nimittäin suomalaisten suhtautuminen Eurovision laulukilpailuun.

"Eikö noistakin kisoista voitaisi jo luopua?"

"Ihan paskaa musiikkia ja verorahojen tuhlaamista."

"Suomi ei ikinä pärjää! Ihan turhaa sinne on lähteä itseään nolaamaan."

Ja tätä samaa riimiä voi lukea jokaisessa kommenttiosiossa. Toisaalta samantyylinen ilmiö näkyy myös jääkiekon MM-kilpailujen aikana, jos Suomella menee huonosti.

"Pojat pelaavat niin surkeasti, että ihan hävettää."

Niinpä niin. Huono menestys on aina "häpeä" ja suuri kolaus suomalaiselle itsetunnolle. Myönnetään. Suomen viisuhistorian kohdalla niitä huippuhetkiä ei ole koettu sitten Lordin voiton vuonna 2006. Tänä keväänä kurssia yritetään jälleen kääntää.


Lue myös: Laulaja Meiju Suvas pettyi rajusti – Euroviisuihin tehty kappale tuli bumerangina takaisin: "Harmittaa Suomen puolesta"

Pienellä panostuksella ei voi odottaa suuria tuloksia

Vihaan vertailla Suomea ja Ruotsia euroviisuissa, koska länsinaapurimme on dominoinut kiitettävästi kansainvälistä laulukilpailua. Viimeisen kymmenen vuoden aikana maa on napannut kaksi voittoa ja sijoittunut finaalissa kymmenen kärkeen useita kertoja.

Toki Ruotsin musiikkiteollisuus on omaa luokkaansa, mutta niin on myös satsaus oman maan karsintaan eli Melodifestivaleniin. Ohjelma kiertää ympäri Ruotsia kuuden viikon ajan ja kilpailukappaleita kuullaan yhteensä 28.

Määrä ei aina kompensoi laatua, mutta kertoo panostuksesta viisuedustajan hakemiseen.

Suomessa ajatus tuntuu olevan se, että mahdollisimman pienellä panostuksella pitäisi saada kärkisijoitus. Tämä harvoin kantaa hedelmää talouselämässä ja vielä harvemmin euroviisuissa.

Viime keväänä Yle päätyi toistamiseen valitsemaan edustajan sisäisesti. Kansa toki sai raatien kanssa päättää edustussävelmän, mutta Tel Avivissa Daruden ja Sebastian Rejmanin unelma finaalipaikasta muuttui semifinaalin jumbosijaksi.

Lue myös: Suomen euroviisuehdokkaaksi pyrkivän F3M-yhtyeen kappale vuosi julkisuuteen

Kisa on jälleen avoin vai onko?

Tänä vuonna palattiinkin takaisin avoimeen karsintaan, jonka tuloksena lauantaina kuullaan kuusi kilpailukappaletta: F3M – Bananas, Erika Vikman – Cicciolina, Catharina Zulhke – Eternity, Tika – Left My Heart Break, Sansa – Lover View sekä Aksel Kankaanranta – Looking Back.

Esiraati valitsi kuusi finalistia yli 400 hakijan joukosta. Vaikka kappaleet ovat tänä vuonna hyvin tuotettuja, mieleen herää pieni kysymys, eikö tosissaan noin suuresta hakijamäärästä olisi voitu valita edes 12 finalistia?

Edustaako tämä kuuden finalistin joukko tarpeeksi sitä "timanttista kärkeä", joka haki mukaan kilpailuun?

Kun UMK pidettiin viimeksi avoimena karsintakilpailuna vuonna 2017, finaalissa sentään kuultiin 10 kappaletta.

Joka tapauksessa odotukset ovat kuitenkin korkealla. Lauantai-iltana selviää, kestääkö Erika Vikmanin ennakkosuosikin asema vai tarjoaako ilta yllätysvoittajan?  

Lisää aiheesta:

Suomi siirtyi Euroviisujen häpeälampaasta ihailun ja suurten odotusten maaksi – asiantuntijat kertovat, mikä muutti pelinEuroviisuasiantuntija ei usko Käärijän laulusuorituksen ratkaisevan voittoa: "Ei se siihen kaadu"Suomi unohti miellyttämisen tarpeen Euroviisuissa ja osui kultasuoneen – Käärijän suosio on viisuasiantuntijan mukaan täysin ennenkuulumatontaUutispäällikön kommentti: Cha Cha Cha hurmasi jo koko Euroopan, mutta Euroviisut voittaakseen Käärijän on skarpattava yhdessä asiassaKommentti: On aika haudata Uuden musiikin kilpailu, jos Euroviisuissa halutaan pärjätä Kommentti: Mihin katosi ilo? Ukraina voitti, mutta euroviisujen perusidea ja musiikki hävisivät
KommenttiEuroviisutParadise OskarDarudeMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Kommentti
  • ke06:13
    Olympiastadion

    Kommentti: Onko kaikki hyvin, Olympiastadion? Eppu Normaali ja muut artistit tuntuvat karttavan maan ykköskonserttipaikkaa

  • 25.10.10:23
    Politiikka

    Kommentti: Keksikö keskustan Kaikkonen vihdoin tien kaupunkilaisten sydämiin?

  • 24.10.18:47
    Teboil

    Kommentti: Teboil pettää kauppiaansa vaikenemalla

  • 22.10.14:17
    Eppu Normaali

    Kommentti: Nähdäänkö Stadikalla, Eppu Normaali? Vahvoja vihjeitä julki

  • 9.10.06:02
    EU

    Kommentti: Von der Leyeniä revitään kahdesta eri suunnasta – kaatuminen vaatisi ihmeen