Satakunnan derbyn tähdistövalinnat nostattivat jälleen kysymyksen koko järjestelmän toimivuudesta. MTV Urheilun Marko Leppänen ottaa kantaa asiaan.
LUE MYÖS: Sihvonen: Otteet ovat SM-liigassa silmin nähden koventuneet – "Uhkaako väkivalta palata kaukaloihin?"
Kun joukkue voittaa ottelun 6–0, voisi olettaa, että voittavan joukkueen pelaajat ovat selkeästi parempia kuin hävinneen.
Lukon ja Ässien lauantain ottelun jälkeen moni varsinkin satakuntalainen katsoi hieman tarkemmin iltapullonsa etikettiä, kun Ässät dominoi Alumnien tähtiä. Tähdistä pääsivät nauttimaan Ässien Sakari Salminen ja Derek Barach sekä Lukon Kristian Pospisil, joka valittiin kakkostähdeksi.
Luulisi, että maalivahdin nollapeli riittäisi ainakin yhteen tähteen, mutta ei.
Voi tietysti olla, että Lukko oli niin yhtenäinen ja tasaisen hyvä, ettei joukosta noussut yhtään esiin nostettavia yksilöitä.
Vastaavia outouksia näkyy koko ajan, ja kotiinpäin on varmasti vedetty Raumallakin. Miksi tällaista systeemiä edes ylläpidetään, jos valinnat ovat tällä tasolla?
Juttu jatkuu kuvan alla