Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Onko Montreal Antti Niemen NHL-uran viimeinen varapatruuna?

Antti Niemi ehti pelata Floridassa vain kaksi ottelua. Sitä ennen hän torjui tällä kaudella Pittsburghin riveissä kolmessa pelissä.
Antti Niemi ehti pelata Floridassa vain kaksi ottelua. Sitä ennen hän torjui tällä kaudella Pittsburghin riveissä kolmessa pelissä.
Julkaistu 14.11.2017 20:33
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Vuoden 2010 Stanley Cup -voittaja Antti Niemi on voitu tänä syksynä hyvällä syyllä laskea NHL-maalivahtien pahimmaksi flopiksi. Montreal Canadiens on hänelle jo kolmas seura tällä kaudella ja neljäs joukkue koko vuoden aikana. Mitä on tapahtunut?

Helpoin vastaus olisi, että Niemi on kadottanut iän myötä parhaan teränsä. Jo pari viime kautta Dallasissa olivat kituuttamista, ja vantaalaislähtöisellä veräjänvartijalla on jo 34. vuosirengas lanteillaan. 

Jos konkari munaa Montrealissakin, hänen NHL-uransa voidaan suurella todennäköisyydellä lyödä kansiin.

Uran paras isku on kaukana, mutta toisaalta: kukaan asiasta tietävä tuskin pitää Niemeä niin huonona kuin mitä tämän kauden tilastot ovat näyttäneet. Hänen päästettyjen maalien keskiarvonsa 6,74 on tällä kaudella ylivoimaisesti NHL-vahtien huonoin. 

Ei 188-senttinen suomalainen mikään yli kuuden ottelua kohden päästetyn maalin torjuja ole. Tällä kaudella Niemi ei ole vain missään vaiheessa päässyt siihen herkkäviritteiseen tilaan, mitä kiekkojen pelastaminen pienen kaukalon sähäkässä pelissä vaatii. Siihen moodiin, jossa maalivahti viestii maaliltaan jokaisella pienellä eleellään vastustajilleen, että kaukalon kuningas löytyy näiltä tolpilta.

Niemen reaktiot eivät ole vuosien varrella niin paljon hidastuneet eikä tekninen osaaminen rapistunut, että rämpimistä voitaisiin niiden piikkiin laittaa. Kyse näyttää olevan pitkälti siitä, ettei Niemi ole päässyt henkisesti lähellekään terävintä ydintään.

Maalilla heiluva katastrofi

– Tiedän, että minulla on paljon todistettavaa, Niemi sanoi kauden alla.

Kun lumipallo on lähtenyt parin huonon illan jälkeen vyörymään vauhdilla väärään suuntaan, Niemen tuska on kasvanut pala palalta. Ulospäin on näyttänyt, että Niemi on kadottanut vähäisetkin itseluottamuksen rippeensä. Mustaa on lipsahtanut taakse luvattoman helposti, mikä on saanut Niemen näyttämään epätoivoisesti maalillaan heiluvalta katastrofilta.

Niemen kannalta lohdullista on, että Montreal oli hänet vielä valmis siirtolistalta naaraamaan. Niemi saa Pittsburgh- ja Florida-keikkojensa jälkeen uuden mahdollisuuden, kun Montrealin ykkös- ja kakkoskassarit Carey Price sekä Al Montoya ovat toistaiseksi loukkaantumisten vuoksi sivussa. 

Niemen on onnistuttava nyt jättämään vanha mielessään taakseen, ja nähtävä Montreal-pesti nimenomaan uutena sivuna. Jos ja kun hän saa torjuntamahdollisuuksia, hänen on oltava maalillaan skarpimpi kuin kertaakaan tällä kaudella.

Niemestä on parempaan. Mutta jos konkari munaa Montrealissakin, hänen NHL-uransa voidaan suurella todennäköisyydellä lyödä kansiin.

Lisää aiheesta:

Näkökulma: Patrik Laine täysin jumissa ja Columbus sukeltaa NHL:ssä – Jarmo Kekäläisen ratkaisut kostautuivat"Noussut vakavaan keskusteluun liigan parhaasta" – tässä NHL:n alkukauden suomalaiset onnistujat ja epäonnistujatKaapo Kakko, Patrik Laineen ja Mikko Rantasen vaikea tilanne, Rasmus Ristolaisen kinkkinen tulevaisuus – tässä NHL-kauden mehevimmät tärpitNäitä jätkiä NHL-pomot etsivät – suomalaiskonkarista tuli tähtimaalivahdin luottotuuraaja Stanley Cup -voittaja Niemen NHL-ura syöksykierteessä – "Minulla on paljon todistettavaa"NHL:n säälimätön paine iskee – näiden suomalaisten pitää todistaa kykynsä
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • Eilen19:50
    Colorado Avalanche

    Nyt tuli mammuttisopimus Mikko Rantaseen vaihdetulle tähdelle

  • Eilen18:25
    Dallas Stars

    Dallas hommasi uuden suomalaispelaajan NHL-kaupassa

  • Eilen07:39
    NHL:n suomalaiset

    Suomalaispelaajalle tyly tilastomerkintä NHL:ssä

  • Eilen06:03
    Sebastian Aho

    Jesse Puljujärveltä paljonpuhuva lausunto Carolinasta – asiantuntija Sebastian Ahosta: "Käy sääliksi"

  • ke15:00
    Mikko Rantanen

    Vastustaja taklasi Mikko Rantasta – huonosti kävi