Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: NHL:ssä poikkeuksellinen suomalaistilanne – tällaisesta on voitu ennen vain haaveilla

0:43Mikko Rantanen ilmiliekeissä – tehoili 1+3
Julkaistu 19.10.2018 10:52
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen

NHL:n pistepörssin kymmenen joukossa ei ole koskaan ollut kauden päätteeksi kahta suomalaista. Nyt pörssin viiden parhaan joukossa on kaksi suomalaista. Tilanteesta kannattaa nyt nauttia, kirjoittaa MTV Sportin Marko Leppänen. 

Videolla Mikko Rantasen huippupeli. 

Suomessa on iso joukko ihmisiä, jotka eivät välttämättä katso yhtään NHL-peliä, mutta avaavat aamulla teksti-tv:n sivun 235 ennen kuin silmänsä.  

Viime aikoina on kannattanut avata myös pistepörssisivu. Siellä on suomalaista herkkua pöytä täynnä. 

Colorado Avalanchen Mikko Rantanen nousi neljän pisteen mahti-illan ansiosta neljänneksi (2+11), ja Carolina Hurricanesin Sebastian Aho on perässä heti viidentenä (4+8).

LUE MYÖS: NHL:n yön suomalaiset: Mikko Rantanen nousi pistepörssin kärkipaikoille

Viime vuosina suomalaisia ei ole löytynyt pistepörssin kympin sakista edes mikroskoopilla. 

Kaudella 2013–14 paras suomalainen oli Tampa Bay Lightningin , joka ylti tehoilla 25+33=58 pistepörssin sijalle 55. Seuraavalla kaudella paras suomlalainen oli Minnesota Wildin (97. tehoilla 14+34=48) ja sitä seuraavana Florida Panthersin (43. tehoilla 18+42=60). 

Valtteri Filppula
Mikko Koivu
Jussi Jokinen

NHL-kehissä on menossa suuri suomalaisten sukupolvenvaihdos. Edelliskaudella Patrik Laine oli jo koko pörssin 30. (36+28=64) ja viime kaudella Mikko Rantanen 17. (29+55=84). 

Teemu Selänne on voittanut maalipörssin kolme kertaa ja Jari Kurri kerran, mutta suomalaispelaaja ei ole yltänyt koskaan koko pistepörssin ykköseksi. Selänne oli kaudella 1998–99 pistepörssin kakkonen (47+60=107), kun Jaromir Jagr vei voiton 127 pisteellä. 

Saku Koivu johti pistepörssiä joulukuussa 1996–97, mutta joutui joulukuussa sivuun kahdeksi kuukaudeksi loukattuaan polvensa. Mahdollisuudet valuivat siihen. 

Pistepörssin voittaminen on edelleen tekemätön paikka, kun samassa  sarjassa viilettää Auston Matthewsin ja Connor McDavdidin kaltaisia pistekoneita. Kyllä nykytilanteen kunniaksi silti pieni serpentiini kannattaa poksauttaa ilmoille. 

Mikä parasta, suomalaistaulukko ei ole vain yhden tai kahden tähden varassa. Suomalaisrintama on laaja , laadukas ja viihdyttävä. 

NHL:n aktiivipelaajista on Quanthockey-sivuston mukaan vain 3,3 prosenttia on suomalaisia. Määrään nähden leijonaperheen kasvatit tekevät maailman parhaassa sarjassa kovaa jälkeä. 

Kaksi pelaajaa kympin sakissa kauden päätteeksi olisi loistava saavutus. 

Lisää aiheesta:

Tiesitkö tätä? Petteri Nummelin kovan NHL-tilaston kaikkien aikojen kärkiKommentti: Jari Kurriin liitetään merkityksetön fakta – tämä kohutussa Vuoden urheilija -äänestyksessä meni 35 vuotta sitten oikeasti pieleenSuomalaisilta uusi piste-ennätys NHL:ssä – Aleksander Barkov ja Mikko Rantanen tykittäneet Jari Kurrin, Teemu Selänteen ja Olli Jokisen kerhoonAukeavatko Patrik Laineen maalihanat ja pelastuuko Jesse Puljujärven NHL-ura? Tässä NHL:n loppukauden seitsemän kuuminta suomalaiskysymystäEnsimmäistä kertaa yli 20 vuoteen: NHL:n pistekärki Mikko Rantanen tarjoaa poikkeuksellista herkkuaRantanen, Barkov ja Laine tekemässä kovaa temppua NHL:ssä – Ruotsi ei ole ikinä jäänyt näin rumasti Suomen taakse
NHLNHL:n suomalaisetJääkiekkoMikko RantanenSebastian AhoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 21:57
    Winnipeg Jets

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"

  • 21:40
    Kaapo Kakko

    Kaapo Kakosta merkittävä päivitys

  • Eilen07:33
    NHL:n suomalaiset

    Mitä ihmettä? Teuvo Teräväiseltä todella erikoinen maali NHL:ssä – ilme kertoo kaiken

  • Eilen07:03
    Dallas Stars

    Mikko Rantaselta kohtalokas virhe – Sebastian Ahon huima putki katki

  • to19:50
    Colorado Avalanche

    Nyt tuli mammuttisopimus Mikko Rantaseen vaihdetulle tähdelle