Jääkiekkoliiton ja Leijonien toiminnassa voisi ottaa avoimuuden osalta paljon mallia Ruotsista.
MAINOS
Kaikki MM-kiekon ottelut
C Morella!Norja – Suomi la 13.5. klo 13.15
MTV3-kanavalla klo 13.00
C More Sport 1:llä klo 12.30
Ruotsilla on MM-kisoissa mukana kirkkaasti enemmän NHL-pelaajia kuin koskaan aiemmin. NHL:stä "vapautuvien" pelaajien määrä ja heidän tilanteensa on sattumankauppaa, mutta pelkästään se ei selitä vahvistusten vyöryä.
Uusi päävalmentaja Rikard Grönborg on kaikesta päätellen – eikä vähiten pelaajien kommenteista – saanut voitettua NHL-miehet puolelleen. Kun kiersin Ruotsin pelaajia läpi kysymässä, miksi maajoukkue kiinnostaa näin paljon, kaikki alkoivat suoraan kehua Grönborgin valmennusryhmän toimintaa.
Vertailun vuoksi viime vuosina Pär Mårtsin ollessa maajoukkueen peräsimessä kieltäytymisiä on tullut todella paljon. Sattumaa tai ei, Ruotsi on jäänyt kahdesti peräkkäin välierien ulkopuolelle ensimmäistä kertaa kiekkohistoriansa aikana.

