Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Kolmikantapelleily työttömyydellä saisi jo riittää

www.jannetorikka.fi
Julkaistu 28.09.2016 13:15
Toimittajan kuva

Timo Haapala

timo.haapala@mtv.fi

TimoHaapala

Lippu salkoon ja hurraa-huutoja! Valtiosihteeri Martti Hetemäen johtama kolmikantainen työllisyysryhmä aikoo jatkaa työtään vaikeuksista huolimatta määräajan loppuun eli vielä kaksi vuorokautta! Saisikohan tämä kolmikantapelleily työttömyydellä jo riittää? Hallitus voisi tehdä hommansa, mutta siihen se ei enää kykene - kiitos Perussuomalaisten.

Hetemäen johtama työllisyystyöryhmä on syyskuun aikana yrittänyt saada jatkoa Kiky- eli kilpailukykysopimukselle ja töitä 10 000:lle ihmiselle, anteeksi enää 8 000:lle, kun 10 000 oli liian kova tavoite.

Joopa joo.

Työttömiä on tilastokeskuksen mukaan 195 000, työministeriön mukaan 342 500 ja tutkijoiden mukaan oikeasti liki puoli miljoonaa. Pitkäaikaistyöttömiä on noin 130 000. Tasavallan budjetista työttömyysmenot leikkaavat yli kymmenen prosenttia, mikä - niinpä tietenkin, sanomattakin selvää  - hoidetaan velaksi.

Siihen nähden työllisyys(työttömyys)työryhmän tavoite on kuin,  anteeksi nyt vain, kuin hyttysen paska tuvan ikkunassa. Toki rikka on avuksi rokassakin, eipä silti. Joka tapauksessa meteli on kaamea alun perinkin vaatimattomaksi mitoitettuun tavoitteeseen nähden, lopputuloksesta puhumattakaan.

Nyt kolmikanta eli työantajat, ay-liike ja hallitus ovat yrittäneet saada työllisyyslukuja paremmaksi etsimällä konsteja mm. ansiosidonnaisen työttömyysturvan aktivointiin.

Ei tule mitään.

SAK:ssa oli jo tiedote valmiina neuvottelujen lopullisen katkeamisen varalta. Ne olivatkin jo millin päässä luhistumisesta, mutta yritystä jatketaan siis nämä naurettavat pari päivää - kunnes ne todennäköisesti katkeavat ensi viikolla lopullisesti.


Entä sen jälkeen?

Hallitus voisi esittää omaan lukuunsa jatkotoimia, mutta niitä on turha odotella.

Siitä pitää huolen tuore kiky-sopimus. Vaikka nimet ovat paperissa, hallitus ei vaaranna välejään työmarkkinajärjestöihin.

Lopullinen tae on katastrofaalisista kannatusluvuista kärsivä Perussuomalaiset. Työministeri Jari Lindström  (ps.) näyttelee kotimaassa työmiehen ystävää, kun ulkoministeri, puheenjohtaja Timo Soini  (ps.) kiertelee maailmaa ja itkee, että hallituskumppanit kiusaa.

Puolue on jo linjannutkin, ettei sille käy sen paremmin ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastus kuin muutkaan leikkaukset, elleivät ne sovi työmarkkinajärjestöille.

Ja niillehän ne eivät sovi.

Eli pattitilanne.

Hallituksen tavoite on luoda 110 000 uutta työpaikkaa ja nostaa työllisyysaste 72 prosenttiin.

Samaan aikaan hallituksen pitäisi miettiä laajemmin myös erilaisten kannustinloukkujen purkamista.

Kun pääministeri Juha Sipilä (kesk.) ja valtiovarainministeri  Petteri Orpo  (kok.) sanovat, että hallitus tekee näistä asioista  kovia ratkaisuja maaliskuun kehysriihessä kannattaa ottaa penkki alleen ja istua nauramaan ääneen.

Maaliskuun kehysriihessä hallitus ei tee mitään kovia päätöksiä, se on pomminvarmaa:

Huhtikuussa on nimittäin kunnallisvaalit.

Ps.

Tämän kirjoittaja on muuten koettanut kysellä itseään viisaammilta hallituksen edustajilta, mitä niissä kolmen kuukauden välein järjestettävissä työttömien puhutteluissa työttömiltä oikein odotetaan. Vastausta ei ole kuulunut, mutta touhuaminen on kova: rahaa on ja puhuttelijoita etsitään.

Mutta siis: Mitä tehdä, ettei 30 päivän työttömyysturvakarenssi iske? Pitääkö esitellä vaikka korttitemppuja, niitähän voi opetella, jos töitä ei oikeita löydy, sopisi muutenkin hyvin tähän nykymeininkiin... 

Lisää aiheesta:

Eeva Lehtimäen kommentti: Viisikko seikkailee – kadonneen kestävyystiekartan arvoitus Eeva Lehtimäen kommentti: Työllisyyskeinot ovat toistaiseksi vain hallituksen uskon varassa Kommentti: Vain pääministerin elämää – sutta ja sekundaaKommentti: Hallituksen viimeinen rutistus alkaa, onko ay-väki vielä varaamassa toria?Kommentti: Hallitus hoi, jotakin on nyt pakko tehdä työttömyydelle!Kommentti: Herra, anna tämän vatuloinnin viimein jo loppua!
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:05
    Kadonneet

    Poliisin Espoossa etsimä mies löytynyt

  • 00:01
    Suomi

    Suomalaisilta kysyttiin ajatuksia maan tulevaisuudesta: Karu tulos

  • Eilen21:07
    Kadonneet

    Oletko nähnyt tätä naista? Poliisilla etsintäoperaatio

  • Eilen20:38
    Yle

    Taloussanomat: Yle aikoo palauttaa työntekijöiden tulos- ja kannustepalkkiot

  • Eilen19:47
    Kulttuuri

    Taidetestaajien Keskinen: Balettiesitys olisi pitänyt keskeyttää