Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Apulanta-elokuvan hyllytys on ennenkuulumatonta – närkästyminen on silti naiivia

Juha Kärkkäinen
Julkaistu 10.10.2016 19:24
Toimittajan kuva

Iina Lindeman

iina.lindeman@mtv.fi

Finnkino ja Bio Rex tiedottivat tänään maanantaina, että Apulanta-yhtyeestä kertova Teit meistä kauniin -elokuva poistuu teattereiden ohjelmistosta tämän viikon loppuun mennessä.

Heinolalaisesta Apulanta-yhtyeestä kertova Teit meistä kauniin -elokuva on ollut yksi syksyn näyttävimmistä elokuvatapauksista.

Tänään maanantaina selvisi, että syyskuun 7. päivänä ensi-iltansa saanut elokuva poistuu yllättäen Finnkinon ja Bio Rexin ohjelmistoista tämän viikon perjantaihin mennessä.

Syynä elokuvan hyllyttämiseen on sen julkaisu digitaalisessa muodossa. Teit meistä kauniin -elokuvan on voinut vuokrata 7. lokakuuta alkaen Elisa Viihteestä.

Finnkino perustelee hyllyttämistä elokuvakokemuksen eksklusiivisuuden turvaamisella.

– Elokuvan teatteriesityksen eksklusiivisuusaika on tärkeä tekijä neuvottelussa elokuvan ohjelmistoon ottamisessa ennen ensi-iltaa. Finnkino tekee päätökset omista lähtökohdistaan ja haluaa varmistaa elokuvateatterikokemuksen elinvoimaisuuden ja toiminnan kestävyyden myös pitkällä aikavälillä, Finnkinon myyntijohtaja Kalle Peltola perusteli päätöstä MTV.fille.

Teit meistä kauniin -elokuvan sivuilla kerrottiin jo viikonloppuna, että sopimus digitaalisesta julkaisusta tehtiin jo kesäkuussa 2015. Syy sopimuksen tekemiseen oli se, ettei elokuvan uskottu valmistuvan ilman lisärahoitusta.

Elokuvan ohjaaja Tuukka Temonen otti hyllyttämispäätöksen vastaan yllättyneenä ja näreissään.

– En voi käsittää, että pieni ja merkityksetön asia muodostui heille ylitsepääsemättömän suureksi, Temonen kommentoi MTV.fin haastattelussa maanantai-iltana.

Tuukka TemonenTeit meistä kauniin -elokuvan ohjaaja Tuukka Temonen.PasiMurtoOy/All Over Press

Temosen mukaan digitaalisessa julkaisussa on kyse myös tasa-arvosta. Hänen mukaansa perheellisten voi olla vaikeaa löytää aikaa elokuviin pääsyyn ja pienemmissä kunnissa taikka Lapissa pelkästään matka elokuvateatteriin voi olla ylitsepääsemätön.

Hän puolustaa digitaalista julkaisua tasa-arvoon vedoten – kaikilla tulee olla oikeus päästä nauttimaan viihteestä.

Teit meistä kauniin -elokuvan tapaus on kaikkiaan poikkeuksellinen kotimaisten elokuvien historiassa, sillä kyseessä on ensimmäinen elokuva, joka hyllytetään ohjelmistosta siksi, että se on julkaistu jo jossain muualla.

Vaikka Temosen ajatus tasa-arvoisesta viihteen kuluttamisesta on kaunis, närkästyminen hyllyttämispäätöksestä on naiivia.

Elokuvateattereiden päätös hyllyttää elokuva on paitsi taloudellinen, myös periaatteellinen. Miksi kukaan pitäisi ohjelmistossaan elokuvaa, joka on vuokrattavissa kotisohvalta?

Toisaalta myös elokuvateatterit ottavat tapauksessa takkiinsa, sillä uskon, että halukkaita katsojia olisi riittänyt vielä muutamaksi viikoksi. Elokuva on kerännyt Suomen elokuvasäätiön mukaan alle viidessä viikossa lähes 100 000 katsojaa. Iso osa lippujen hinnasta jää teattereiden kontolle ja tienestiä kertyisi myös leffaherkuista.

Teit meistä kauniin -elokuvan hyllytys on ennakkotapaus. Nähtäväksi jää, tuleeko digitaalisista julkaisuista tulevaisuudessa enemmänkin kärhämää elokuvan tekijöiden ja teattereiden välille.

2:07Apulanta-elokuva on nuorten näyttelijöiden juhlaa

Lisää aiheesta:

Talkoohengellä luotiin yksi katsotuimmista kotimaisista elokuvista – nimekkäät tekijät eivät takaa menestystäMarkus Selin elokuvajättien rahasodasta: "Me olemme jääneet panttivangeiksi"Taustalla riita rahasta – Yösyöttö-elokuvaa ei nähdä Finnkinon teattereissaTuukka Temonen Apulanta-elokuvan hyllyttämisestä: "Aivan käsittämätön tilanne"Finnkino ja Bio Rex poistavat Apulanta-elokuvan ohjelmistostaanVäite: Apulanta-elokuvaa uhkaa boikotti, liitto kiistää – "Teatterit päättävät itse asiasta"
Elokuvat

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat
  • 2.11.16:09
    Huomenta Suomi

    Suomalaispariskunta teki uskomattoman "taikatempun": Indie-elokuva 38 maahan ilman julkista tukea

  • 1.11.18:03
    Megan Fox

    Kulttiklassikko täyttää 16 vuotta – Megan Fox saapui näyttävänä erikoisnäytökseen

  • 31.10.20:25
    Halloween

    Aavemetsästäjä Mika Nikkilä kohtaa selittämättömän: "En usko – minä tiedän"

  • 31.10.18:01
    Emma Stone

    Oscar-voittaja Emma Stone kaljuna uutuusleffassa

  • 27.10.12:30
    Kuolleet

    Ruotsalaisnäyttelijä ja "maailman kaunein poika" Björn Andrésen on kuollut