Yhdysvaltain korkeimman oikeuden eilinen päätös kumota naisten perustuslaillinen oikeus aborttiin juontaa juurensa entisen presidentin Donald Trumpin virkakauteen, kirjoittaa MTV Uutisten toimittaja Sanna Voltti.
– Tämänpäiväinen päätös on isoin VOITTO ELÄMÄN puolesta sukupolviin. Myös muut päätökset, joista on viime aikoina kerrottu, olivat mahdollisia vain, koska minä pidin lupaukseni. Lupasin nimetä kolme erittäin arvostettua ja vahvaa perustuslain kannattajaa Yhdysvaltain korkeimpaan oikeuteen.
Näin Trump otti eilen kunnian Roe v. Waden kumoamisesta.
Entinen presidentti on oikeassa; juuri hänen kautensa aikana tehdyt korkeimman oikeuden tuomarinimitykset mahdollistivat naisten aborttioikeuden kumoamisen ja Yhdysvaltojen surullisen matkan taaksepäin ajassa ja naisten oikeuksissa.
Trump otti aiheeseen kantaa jo kampanjoidessaan vuonna 2016. Kaikista konservatiivisimmat republikaanit olivat huolissaan siitä, onko Trump tarpeeksi vanhoillinen ja perustuslaillinen presidenttiehdokas puolueelle.
Trump vastasi huoliin kirjoittamalla 11 nimen listan erittäin konservatiivista henkilöistä, joista jonkun hän nimittäisi korkeimman oikeuden tuomariksi tilaisuuden tullessa. Myöhemmin hän laajensi listaansa 20 nimeen.
Viimeisessä vaaliväittelyssään vastaan vuonna 2016 Trump totesikin seuraavaa:
