Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Komissaari MTV:lle: EU teki strategisen virheen – nyt sitä paikataan 300 miljardin euron hankkeella

1:36Komissaari MTV:lle: EU teki strategisen virheen – nyt sitä paikataan 300 miljardin euron hankkeellaVIDEO: EU hakee vaikutusvaltaa Global Gateway -investoinneilla.
Julkaistu 18.11.2025 18:20
Toimittajan kuva

Ossi Rajala

ossi.rajala@mtv.fi

OssiRajala

EU yrittää voittaa vaikutusvaltaa Kiinalta investoimalla kehittyviin maihin yli 300 miljardilla eurolla. Global Gateway -investoinneilla EU hakee myös pääsyä raaka-aineisiin.

Eurooppa teki aiemmin strategisen virheen jättäessään Afrikan ja muun globaalin etelän Kiinan temmellyskentäksi. Näin sanoo EU-komissaari Jozef Sikela MTV Uutisten haastattelussa.

Kiina on esimerkiksi erilaisilla liikennehankkeilla lisännyt vaikutusvaltaansa ja saanut pääsyn moniin raaka-aineisiin maailmalla.

Kiina rakentaa ja rahoittaa Silkkitie-ohjelmansa myötä rautateitä, satamia, energiaverkkoja ja digitaalisia yhteyksiä, jotka helpottavat kauppaa ja vahvistavat Kiinan taloudellista ja poliittista vaikutusvaltaa.

– Teimme strategisen virheen aiemmin. Kun emme huomioineet maailmaa, tulos oli, että Kiina kontrolloi 70 prosenttia raaka-aineiden käsittelystä, EU:n kansainvälisten kumppanuuksien komissaari Jozef Sikela harmittelee MTV Uutisille.

EU on tällä vuosikymmenellä saanut kasaan niin julkisista kuin yksityisistä varoista yli 300 miljardin euron summan Global Gateway -investointeihin kehittyvissä maissa. Rahoja ovat keränneet esimerkiksi investointipankit.

Näillä investoinneilla pyritään muun muassa torjumaan ilmastonmuutosta ja edistämään koulutusta sekä työpaikkojen syntymistä.

– Euroopan tulevaisuutta ei ratkaista ainoastaan Euroopan maaperällä vaan se tapahtuu myös Afrikassa, Aasiassa ja Karibian alueella, komissaari sanoo.

Tshekkiläisen Sikelan mukaan Kiinan toimintaan ei olla maailmalla aina tyytyväisiä. EU pyrkii erottautumaan olemaan reilumpi kumppani, joka ei ainoastaan auta rakentamaan infrahankkeita vaan tarjoaa samalla koulutusta, jotta osaamista ja työtä syntyy kumppanimaihin.

Halutaan vaikuttaa myös maahanmuuttoon

Maailmanparannuksen ohella EU:n tarkoitus on voittaa vaikutusvaltaa Kiinalta ja myös suitsia maahanmuuttoa.

–Jos voimme tarjota nopeimmin kasvavalle väestölle Afrikassa kestävän tulevaisuuden, saatamme motivoida heitä pysymään kotona, Sikela miettii.

EU:ssa halutaan välttää vuosien 2015-2017 tilanne, jolloin unionin alueelle saapui hallitsemattomasti satoja tuhansia maahanmuuttajia.

Etsi Suomesta osaamista

Suomesta komissaari Sikela kävi alkuviikolla etsimässä maailmalle muun muassa kaivosalan osaamista sekä 5G-matkapuhelinverkkoja, joiden merkitys geopolitiikassa kasvaa.

– Uusi taistelukenttä on syntynyt ja se on 5G ja digitaaliset yhteydet. Tässä Suomella ja Nokialla on suuri rooli koko Euroopan tulevaisuuden kannalta, Sikela toteaa.

5G-verkot ovat perusta kriittisille järjestelmille esimerkiksi terveydenhuollossa, liikenteessä ja energiaverkoissa. Siksi niiden hallinnan ja luotettavuuden on oltava kunnossa.

Länsimaissa 5G-verkoissa suositaan Nokiaa ja ruotsalaista Ericssonia, sillä kiinalaisen Huawein luotettavuus on herättänyt epäilyjä.

5G:n laaja käyttö lisää kyberhyökkäysten riskiä, joten sillä on väliä, kuka 5G-verkon rakentaa.

Global Gateway investoinneilla EU hakee itselleen myös pääsyä raaka-aineisiin, mutta kuulemma reilummin ehdoin Kiinaan verrattuna.

– Uskon, että tämä on menestystarina, komissaari Sikela toteaa.

Global Gateway on samalla hyvä esimerkki siitä, kuinka maailma on muuttunut enemmän siihen suuntaan, että geopolitiikassa edellytetään vastapalveluksia, transaktioita.

EUAfrikkaKiinaNokiaPolitiikkaKotimaa
Toimittajan kuva
Ossi Rajala
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Tosielämän möröt iskevät ulkopuolelta: EU joutumassa armottomaan testiinSuomalaismepeiltä tukea Huawein tekniikan kieltämiseen Euroopan 5G-verkoissa – ministeri Harakan mukaan tiukka lainsäädäntö riittää SuomessaEU-maat ovat myöhässä 5G-verkon rakentamisessa ja sillä voi olla vakavat seuraukset maanosan menestykseen: "Onko Eurooppa tulevaisuudessa ulkoilmamuseo?"5g-verkkojen tietoturvasta tuli EU:n kuuma peruna: "Ei kannata lähettää tankkeja rajalle, kun voi hakkeroida 5g-verkkoja"Suomalaisyrittäjillä riitää haasteita Afrikassa, Kiinasta lähtien: "Vauhtia ja vaarallisia tilanteita enemmän kuin HIFK:n matsissa"EU seurannut sivusta yritysten valumista ulkomaille – nyt "populismin kasvualustalle" halutaan pelisäännöt

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • to19:02
    Fitburg-alus

    Häkkäsen mukaan kaapelirikko ei ole sotilaallinen uhka – kommentoi myös Venäjän tarjoamaa apua

  • ti20:15
    Oulu

    Oulun juhlavuosi Euroopan kulttuuripääkaupunkina alkamassa: "Nyt se on tässä"

  • ti16:16
    Luonnonsuojelu

    Luonnonsuojeluliitto tuomitsee suden metsästyksen aloittamisen – aikoo kannella EU-komissiolle

  • 25.12.202515:48
    Köyhyys

    "Jääkaapissa ei ole yhtään mitään" – Suomessa jaetaan ennätysmäärä ruokalahjakortteja

  • 24.12.202520:19
    Trumpin Yhdysvallat

    Yhdysvallat asetti viisumikieltoon teknologiajättien valtaa suitsineita – joukossa entinen EU-komissaari