VW:n päästökohu – Dieselgate – on ravistellut automaailmaa viime viikkoina. Se on kuitenkin vain jäävuoren huippu.
Viimeisen vuosikymmenen aikana autovalmistajien ilmoittamat kulutuslukemat ovat etääntyneet täysin arkiliikenteestä. Laboratoriossa saavutetut tulokset on optimoitu eri menetelmillä siten, että tavallisen kuljettajan on käytännössä mahdotonta päästä ilmoitettuihin lukemiin.
Kansainvälisen puhtaan liikenteen neuvoston viime vuonna teettämässä tutkimuksessa todettiin, että autotehtaiden lupausten ja todellisuuden välillä oleva ero on kasvanut hälyttävästi. Kun vuonna 2001 eroa lukujen välillä oli kahdeksan prosenttia, oli ero viime vuonna kasvanut jo 38 prosenttiin. Tästä voi vetää sen johtopäätöksen, että päästöt ovat viime vuosina laskeneet enimmäkseen vain paperilla.
Volkswagen jäi kiinni ohjelmiston peukaloinnista. Muut valmistajat eivät ole ainakaan myöntäneet tekevänsä vastaavaa. Mutta mikä ero on loppujen lopuksi kuluttajalle, onko auton ohjelmistoa peukaloitu vai onko kikkailut tehty laboratoriossa laillisin keinoin? Lopputulos on sama. Autot tupruttavat jotain aivan muuta kuin mitä paperilla on ilmoitettu.
Laboratoriotulosten kaunistelu jatkuu varmasti tulevaisuudessakin, mutta se ei tule olemaan enää yhtä helppoa. EU ottaa näillä näkymin uuden päästöjen mittaustavan käyttöön vuonna 2017, ja se tulee perustumaan sekä laboratoriokokeisiin että oikeisiin liikenteessä suoritettaviin mittauksiin. Tämän on arvioitu nostavan autojen ilmoitettuja kulutuslukemia keskimäärin noin 30 prosentilla.
Suomen kaltaisissa päästöpohjaisissa autojen verotuksen maissa tämä tarkoittaisi autoverojen rakettimaista nousua – ellei valtio uudista verotusjärjestelmäänsä.
Autovalmistajat ja öljyntuottajat lobbaavat luonnollisesti muutosta vastaan, mutta onko EU:lla varaa katsoa päästökikkailua enää läpi sormien. Tuskinpa.
Mihin tämä siis johtaa? Autovalmistajien on pakko kehittää polttomoottoreita niin, että päästöt vähenevät myös todellisuudessa. Tämä on kallista. Siksi muutos avaa kysyntää vaihtoehtoisille voimanlähteille.
Tällä hetkellä näistä lupaavimmalta vaikuttaa sähkömoottori, jonka avulla päästöjä voidaan laskea nopeasti. Sähkömoottorin hyötysuhde on huimasti parempi kuin polttomoottorissa, eikä pakoputkesta tupruta ulos mitään. Oma arvioni onkin, että tulevaisuus on sähköisessä liikenteessä, kunhan sen vaatima infrastruktuuri saadaan ensin rakennettua. Mutta ennen kuin voimme heittää kokonaan hyvästit polttomoottoreille, näemme pistokkeesta ladattavien hybridien nopean suosion kasvun.
Uusimmat
-
06:38
Joe Biden ei kannata F-16-hävittäjien toimittamista Ukrainalle – MTV seuraa sotaa
-
06:32
Suomelle jo viides mitali! Niko Anttola hiihti MM-hopealle
-
06:31
Kuinka merkkiuskollisia suomalaiset Tesla-kuskit oikeasti ovat? Nyt asiasta on viimein tutkittua tietoa
-
06:30
Nyt puhutaan jo EM-kullasta – alkuvuoden kuumimman suomalaisurheilijan ennätystykitys "hipoo täydellisyyttä"
-
06:18
Yhdysvaltain ilmavoimien entinen eversti: Ukrainan tavoitteena on ottaa haltuun Venäjän maasilta Krimille
-
06:16
"Kympin tyttö" Elina jätti asiantuntijatyön ja työskentelee nyt osa-aikaisena floristina – näistä syistä työntekijät irtisanoutuvat: "Lähtijä ei ole valittaja tai alisuoriutuja"
-
06:15
Nainen ajoi aura-auton perään – loukkaantui vakavasti
-
06:06
Päättäjät huolissaan: Kuparia jäljellä enää 50 vuoden tarpeisiin – 98 prosenttia EU:n käyttämistä harvinaisista maametalleista tulee Kiinasta
-
06:03
Ilves nolasi Tapparan, mutta saattoi toimia tyhmästi – "Jussi Tapola muistaa tuon lopun ikäänsä"
-
06:02
Pitäisikö kaiken kelvata köyhälle? Lähes puolet perheille tarkoitetuista lahjoituksista menee roskiin ja aiheuttaa ison laskun
-
05:58
Nuorisorikollisuus on lisääntynyt huolestuttavasti – poliisi poimii jatkuvasti jopa alakoululaisia tuen piiriin: "Tämä aiheuttaa paineita ja syrjäytymistä"
-
05:44
CNN: Jo seitsemäs poliisi hyllytetty mustan miehen kuolemaan johtaneen pahoinpitelyn jälkeen Yhdysvalloissa
-
05:40
Saksa lupaa Brasilialle miljoonia ympäristönsuojeluun – "Brasilia on Maan keuhkot – meidän täytyy auttaa sitä"
-
05:33
Venäjä rikkoi valtiosopimusta ja poisti suomalaisen sotamuistomerkin – tältä näytti Koiviston sankarihauta
-
05:28
Yhdysvaltain presidentti Biden ei kannata F-16-hävittäjien toimittamista Ukrainalle
-
22:13
Turkin peli herättää kysymyksiä Suomenlahden molemmin puolin: "Lillumme keskellä myrkyllistä lientä"
-
21:57
NHL-sopimus puretaan – SM-liigassa viime keväänä dominoineelle Anton Levtchille näytettiin ovea
-
21:38
Risto E.J. Penttilä: Tässä tapauksessa Suomi voisi mennä Natoon ilman Ruotsia
-
21:32
Suomeen jälleen hiihdon MM-mitali!
-
21:23
Tällaisia haasteita sotaa pakenevat ukrainalaiset kohtaavat Suomessa: englantia puhuvalle Natalialle sanottiin toistuvasti ei
-
Lataa lisää