Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koirista toivotaan apua sairauksien tunnistamiseen – voivat havaita syövän varhaisessa vaiheessa

Shutterstock
Julkaistu 25.07.2016 08:02

MTV UUTISET – STT

Ensin ajatus diagnostiikkakoirista aiheuttaa hämmennystä. Myöhemmin hämmennys muuttuu usein innostukseksi ja mielenkiinnoksi.

Näin kuvailee dosentti Tuomas Klockars lääkäreiden reaktiota, kun puhutaan koirien hajuaistin käyttämisestä sairauksien tunnistamiseen

– Ensin kaikki katsoo, että tuohan on päästään sekaisin, mutta kun esittelee aikaisempien tutkimusten faktoja ja tutkimustuloksia, tilanne muuttuu. 

Klockars on yhdessä kollegoidensa kanssa tutkinut vuoden alusta lähtien, kuinka hyvin koirat haistavat virtsatietulehduksen lasten virtsanäytteistä. Luottoa koiran hajuaistiin Klockarsilta löytyy. Hän ei kuitenkaan usko, että koirat olisivat lähivuosina osa terveydenhoitoa Suomessa. 

– Loikka tutkimuksesta käytännön terveydenhoitoon on suuri. Se vaatisi lisää tutkimusnäyttöä sekä muun muassa asennemuutosta.

Eläinlääketieteen dosentti Anna Hielm-Björkman on vakuuttuneempi siitä, että tulevaisuudessa sairaaloissa on pestejä myös koirille. 

– Kaikki, jotka tietävät, kuinka hankalaa esimerkiksi juuri syöpien varhaisdiagnosointi on, ymmärtävät, mikä mahdollisuus tässä on. 

Hielm-Björkman tutkii yhteistyössä Suomen hajuerotteluyhdistyksen kanssa, kuinka koirat tunnistavat koirien nisäsyövän. Syksyllä tavoitteena on laajentaa tutkimus ihmisten syöpiin.

– Olemme hakeneet eettistä lupaa, jotta saisimme aloittaa miesten eturauhassyövän näytteiden tutkimisen.

Koirasta ensimmäinen skannaaja

Koiran hajuaisti on erittäin paljon herkempi kuin ihmisen, minkä takia koirien uskotaan pystyvän haistamaan sairauden aiheuttamat aineenvaihdunnalliset muutokset. 

Hielm-Björkamanin mukaan diagnostiikkakoirien etu olisikin, että ne voisivat todeta esimerkiksi syövän ennen kuin diagnostiset kokeet.  
Suomen hajukoirayhdistyksen toiminnanjohtaja Susanna Paavilainen näkee, että koiria voitaisiin jatkossa käyttää varhaisen vaiheen syöpien diagnosoimiseen.  

– Koira olisi näytteen ensimmäinen skannaaja. Jos koira merkkaa jotain, potilas lähetettäisiin jatkotutkimuksiin. 

"Käytössä toimiva kone kymmeneksi vuodeksi"

Hajutyöhön entuudestaan koulutetun koiran treenaaminen sairauksien tunnistamiseen kestää Hielm-Björkmanin mukaan muutaman viikon. Sen jälkeen on hänen mukaansa käytössä "toimiva kone" seuraavaksi kymmeneksi vuodeksi. 

Paavilaisen mukaan hajutyöskentelyyn soveltuu lähestulkoon rotu kuin rotu. Tärkeintä on, että koira pitää työskentelystä ja tykkää syödä makupaloja. 

– Koira ehdollistetaan tietylle hajulle.Silloin koira ilmoittaa oikeasta hajusta esimerkiksi pitkällä kuonokosketuksella.  

Lisää aiheesta:

Koira pystyy haistamaan syövän lähes varmasti – suomalaistutkijat uskovat läpimurtoonKoronakoira tunnisti MTV:n työntekijästä koronan – Katso, kuinka Silja pääsi viruksen jäljilleKoronakoirat aloittavat työnsä lentokentällä – voivat säästää koronatesteissa miljoonia euroja: "Testitulos saatavilla kymmenessä sekunnissa"Kössi- ja Lucky-koiria koulutetaan haistamaan ihmisten syövät – "Kössin hajuaisti on 18 miljardia kertaa parempi kuin laitteet"Merkittävä edistysaskel: Koirat saattavat haistaa Parkinsonin taudin jo vuosia ennen oireiden ilmaantumistaKoira voi haistaa syövän – tulevaisuudessa myös borrelioosin tai kilpirauhasen vajaatoiminnan?
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:50
    Räjähdykset

    Otkes harkitsee tutkintaa Joroisten räjähdyksestä

  • 13:35
    Räjähdykset

    Joroisten räjähdys tallentui seurakunnan videolle: "Hajosiko meiltä katto?"

  • 13:30
    Poliisi

    Poliisi epäilee: Alle 15-vuotias oppilas pahoinpiteli opettajan törkeästi Nakkilassa

  • 13:25
    Kiertotalous

    Suomalaisista tuli maailman innokkaimpia käytetyn tavaran ostajia – nyt ilmiöstä pitäisi takoa rahaa

  • 13:05
    Media

    TS: Lännen Media lopettaa toimintansa