F1-debytantti Nikita Mazepin on kerännyt kahtena ensimmäisenä testipäivänä 146 kierroksen verran tuntumaa Haasin VF-21-autosta.
LUE MYÖS: Valtteri Bottas paljasti, miksi talvitestien takaisku ei ehkä sittenkään ollut niin tuntuva – kohuttu sääntömuutos voi pelata yllättävällä tavalla Mercedeksen pussiin
LUE MYÖS: Sebastian Vettel koki Valtteri Bottaksen kohtalon – Alonso häikäisi, Hamilton mokasi
Lauantaina aamupäivällä Mazepin, 22, oli koko joukon kierroskunkku ajettuaan Sakhirin radan läpi kaikkiaan 76 kertaa.
Mutta pariin kertaan oli lähellä, että Mazepinin työpäivä olisi päättynyt ennen aikojaan.
Ensin Mazepin joutui hidastamaan ja väistämään edellään ajanutta, hetkeä aiemmin varikolta radalle kurvannutta Mercedeksen Lewis Hamiltonia, joka ei ollut ollenkaan tietoinen venäläiskuljettajan lähestymisestä.
Myöhemmin, vain hetki ennen aamupäivän session päättymistä Mazepin oli ajaa ulos Alfa Romeon Antonio Giovinazzin takaa. Tällä kerralla syy läheltä piti -tilanteeseen oli Mazepinin.

