Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kohta kuukauden jatkuneesta Ukrainan sodasta voi tulla pitkä ja hiertävä, arvioi kenraalimajuri – "Puntit rupeavat olemaan tasan"

9:39Mikä on Ukrainan sodan tilanne juuri nyt? Kenraalimajuri evp Pekka Toveri kertooVideolla kenraalimajuri (evp) Pekka Toveri kertoo tuoreimman tilannekuvan Ukrainan taistelutantereelta sekä millaista sotakalustoa Venäjällä on vielä varastoissaan.
Julkaistu 21.03.2022 07:53
Toimittajan kuva

Tommi Kolehmainen

tommi.kolehmainen@mtv.fi

Sotaa on käyty Ukrainassa pian kuukausi eikä hyökkäävälle Venäjälle ole tullut pikavoittoja. Kenraalimajuri (evp) Pekka Toverin mukaan sota saattaa kestää kuukausia.

Toverin mukaan Kiovan suunnasta on viitteitä siitä, että venäläiset olisivat ryhtyneet linnoittamaan ja jopa miinoittamaan saavuttamiaan asemia.

– Selkeä merkki siitä, että ei ole voimaa saattaa saartorengasta loppuun ja saartaa Kiovaa. Nyt haetaan asemia, joita voidaan pitää ja tuoda tykistöä paikalle. Aloitetaan pommittaminen ja yritetään sillä taivuttaa, Toveri sanoo Uutisaamussa.

Venäjä on saanut menestystä Mariupolin ja Donbassin suunnassa, Ukraina taas vastahyökkäyksiään onnistumaan Hersonissa.

– Puntit rupeavat olemaan tasan. Kummallakaan ei selkeästikään ole voimaa nopeaan sotilaalliseen ratkaisuun, jonka takia yhteenotosta tulee pitkään hiertävä ja hitaasti kuluttava, kenraalimajuri sanoo.

Pääkaupunki Kiovan puolustus pitää edelleen, eikä Venäjällä näytä tällä hetkellä olevan kykyä kaupungin valtaamiseen – jos koskaan, Toveri arvioi.

Hypersooniset ohjukset silkkaa pullistelua?

Venäjän puolustusministeriö sanoi viikonloppuna maan käyttäneen Ukrainaa vastaan hypersoonisia eli yliääniohjuksia.

Venäjän presidentti Vladimir Putin on kutsunut yli viisinkertaisella äänennopeudella lentävää Kinzhal-ohjusta "ihanteelliseksi aseeksi".

Kenraalimajuri Toverin mukaan Venäjällä alkaa olla pulaa pitkän kantaman asejärjestelmistä ja käytössä on jo vanhempaa kalustoa. 

02mtv uutiset_huomenta suomi_maaliskuu2023_16x9

Huomenta Suomi nähdään MTV3-kanavalla joka arkiaamu kello 6.25-9.30 välisenä aikana. 

Viikonloppuisin Huomenta Suomi nähdään kello 9-12. 

Ohjelma on katsottavissa myös  MTV Katsomossa ja MTV Uutiset Livessä. 

Onko hypersoonisten ohjusten käyttö siis propagandistista pullistelua?

– Halutaan osoittaa, että kyllä täältä arsenaalista löytyy ja on vieläkin pelottavampia aseita. Kyseinen järjestelmä ei ole kunnolla edes operatiivisessa käytössä, heillä on niitä muutamia kappaleita. Niillä ei sodan kulkua muuteta, Toveri arvioi.

Lue lisää: Venäjä tarttui hypersoonisiin ohjuksiin – tällaisen lännelle suunnatun viestin se saattaa sisältää

Vanhaa sotakalustoa riittää varastoissa

Toverin mukaan Venäjällä riittää varastoissaan vielä sotakalustoa, eri arvioiden mukaan jopa 10–15 000 taistelupanssarivaunua. 

Varastoissa on kenraalimajurin mukaan kaikkea mahdollista toisen maailmansodan malleista lähtien. Onkin oma asiansa, mikä vaunujen taistelukunto on ja löytyykö niiden käyttöön koulutettua miehistöä.

– Kuukausien projekti ennen kuin varikoista saadaan merkittävästi lisävoimaa. Mutta tavaraa kyllä on, jos lähdetään pitkällä aikajaksolla eteenpäin.

Mikä on Venäjän valitsema strategia ja miten hyökkääjä pyrkii kääntämään tilanteen sotatantereella edukseen? Katso koko Pekka Toverin haastattelu artikkelin päävideolta!

MTV Uutiset seuraa Venäjän hyökkäystä – tässä tuoreimmat tiedot

Lisää aiheesta:

"Parisataatuhatta venäläistä, mitä väliä" – Pekka Toverilta pahaenteinen kuvaus PutinistaKarttavideo näyttää vastahyökkäyksen liikkeet kahtena vaikeana kuukautena – "Aliarvoitiin Venäjää ja yliarvioitiin Ukrainaa ja länsikalustoa"Toveri: Tappiot pakottivat Ukrainan vaihtamaan taktiikkaansa – "vanhan sotilaan kutina" povaa elokuulle muutosta"Venäjä heittää lihaa Ukrainan aseita vastaan" – asiantuntijat kertovat, miksei Venäjä kykene nyt uhkaamaan Ukrainan asevoimia MPKK:n asiantuntija Venäjän armeijasta: "Sotilasjohdon vaihtaminen on tyypillinen tapa lisätä taistelutarmoa"Miksi Venäjä hakee apuja Syyriasta? Kenraalimajuri: "Tarvitaan tykinruokaa – kasvonsa menettänyt autoritäärinen johtaja on heikoilla"
Ukrainan sotaUutisaamuUkrainaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen18:42
    Ukraina

    Lähde: Ukraina ja USA neuvottelevat tänään sodan lopettamisesta

  • Eilen17:34
    Pöllöraati

    Pöllöraati: Stubb tietää, että olemme menossa kohti jotain, josta ei pysty perääntymään

  • Eilen13:25
    Ukraina

    Putin Intiassa: Venäjä jatkaa polttoainetoimituksia USA:n painostuksesta huolimatta

  • Eilen11:39
    Venäjä

    Venäjä: Olemme lännen aggression uhreja

  • Eilen10:45
    Ukraina

    Kommentti: Meitä valmistellaan Putinin voittoon – Suomi aloitti "joku muu kuin minä" -politiikan