Klassinen ruokaneuvo pidentää elinikää – tämä on paras tapa toteuttaa "viiden sääntöä"
Uusi yhdysvaltalaistutkimus vahvistaa, että viisi annosta kasviksia ja hedelmiä päivässä tuo lisää elinvuosia. Annoksiin ei lasketa hedelmämehuja ja tärkkelyspitoisia kasviksia, kuten perunoita.
Tutun nyrkkisäännön mukaan kasviksia, hedelmiä ja marjoja pitäisi syödä vähintään puoli kiloa päivässä. Käytännössä määrä tarkoittaa noin 5–6 kourallista.
Värejä on tärkeää lisätä aterioille, sillä kasvikset, hedelmät ja marjat sisältävät paljon keholle tärkeitä ravintoaineita, kuten vitamiineja, kivennäisaineita, antioksidantteja ja kuituja.
Circulation-tiedelehdessä julkaistu uusi tutkimus toteaa, että viisi annosta kasviksia ja hedelmiä päivässä pienentää riskiä kuolla sydän- ja verisuonitauteihin, syöpiin sekä hengityselinten sairauksiin. Nyrkkisäännön noudattaminen pidentää elinikää yleisesti.
Löydökset perustuvat yli 108 000 amerikkalaisen 30-vuotiseen seurantaan sekä 26 kohorttitutkimuksen meta-analyysiin. Yhteensä osallistujia oli lähes kaksi miljoonaa ympäri maailman.
Paras tapa noudattaa sääntöä
Yhdysvaltain sydänliiton tutkimuksen mukaan eliniän kannalta paras tapa toteuttaa "5 päivässä" -sääntöä on syödä kaksi annosta hedelmiä ja kolme annosta vihanneksia.
Kaikista kasviksiksi tai hedelmiksi luokiteltavista ruoka-aineista ei kuitenkaan saa samoja hyötyjä. Tärkkelyspitoiset kasvikset, kuten herneet ja maissi, hedelmämehut sekä perunat eivät pienentäneet riskiä sairastua pitkäaikaistauteihin.
Sen sijaan tummanvihreät lehtivihannekset, kuten pinaatti, lehtisalaatti ja kaalit, sekä runsaasti betakaroteiinia ja C-vitamiinia sisältävät ruoat, kuten sitrushedelmät, marjat ja porkkanat, olivat terveydelle erityisen hyväksi.
Useamman kuin viiden kasvis- ja hedelmäannoksen syöminen päivässä ei ollut yhteydessä lisähyötyihin.
Harva syö riittävästi kasviksia
Harva suomalainen syö riittävästi kasviksia päivässä. Vuoden 2017 FinRavinto tutkimuksen mukaan vain 14 prosenttia miehistä ja 22 prosenttia naisista söi puoli kiloa kasviksia, hedelmiä ja marjoja päivässä.
Suositukseen päästäkseen kasviksia, hedelmiä ja marjoja olisi hyvä syödä jokaisella aterialla. Kasviksia voi upottaa esimerkiksi kastikkeisiin, keittoihin, patoihin, lisukkeisiin, aamupuuroihin tai smoothieisiin. Vihanneksia voi syödä leivän kanssa tai lounaan yhteydessä lisukesalaatin muodossa.
Kasvikset, hedelmät ja marjat maistuvat myös hyvältä sellaisenaan.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähteet AHA Journals/Circulation, Eurek Alert, CNN, Syö hyvää
Uusimmat
-
02:00
STT:n vertailu: Tässä ovat suurten ja pienten lukioiden kärkikymmeniköt
-
23:12
Kanadan maastopalot siirtyneet idästä länteen: "Pelottavia aikoja"
-
23:08
Upea maailmanennätys Timanttiliigassa! Firenzen ilta huipentui häkellyttävään suoritukseen
-
22:52
Yhdysvallat välttyi ajautumasta maksukyvyttömyyteen: "Katastrofaalinen talousromahdus vältetty"
-
22:47
Wilma Murto tuloskunnostaan: "Tämä toistaa tuttua kaavaa"
-
22:45
Näin raikui suvivirsi Joensuussa 18000 laulajan voimin!
-
22:36
Wilma Murrolle pettymys Timanttiliigassa
-
22:20
Zelenskyi myöntää: Ukrainasta ei tule Naton jäsentä niin kauan kuin sota jatkuu – MTV seuraa sotaa
-
22:07
Kesäkuun lumipyry yllätti taksinkuljettajan Saariselällä: "Yrität, että kyllä se kesä vielä tulee tännekin, mutta ei helkatti"
-
22:07
Tallulah Willis avoimena isänsä Bruce Willisin dementiasta: "Tämä on surun alku"
-
21:52
Kapellimestari Hannu Lintu ei unohda Kaija Saariahon musiikin herättämää ainutlaatuista reaktiota New Yorkissa: "Se tunnelma"
-
21:46
Intiassa vakava junaturma: Ainakin 50 kuollut, 500 loukkaantunut
-
21:03
Näin huippumalli Niina Kurkinen päätyi valmentamaan ihmisiä eroamaan oikein: "Nelikymppisenä olin niin pohjalla"
-
20:57
Niinistö näki mahdollisuuksia kestävän kasvun edistämiseen Sao Paulossa Brasiliassa
-
20:54
Blinkenin Suomen-puheessa oli uusi Ukrainan sotaa koskeva seikka – Risto E. J. Penttilä: "Pikkuhiljaa lähdetään rakentamaan reittiä kohti rauhaa"
-
20:46
Pekka Pouta kuukausiennusteesta: "Kaksi viikkoa viileätä ja sitten..."
-
20:44
Kalle Rovanperä teki itselleen valtavan palveluksen – Sardinian monsteripätkä oli maineensa veroinen: "Suuri osa tuli siinä"
-
20:44
Kaatosateet ja tulvat ajoivat satojatuhansia kodeistaan Japanissa
-
20:19
Max Verstappen napsi pohja-ajat Barcelonassa – Bottas kiristi
-
20:13
Nainen jekutti poikaystäväänsä lomalla – katoavat uimashortsit aiheuttivat naurunremakan
-
Lataa lisää