Klassinen ruokaneuvo pidentää elinikää – tämä on paras tapa toteuttaa "viiden sääntöä"
Uusi yhdysvaltalaistutkimus vahvistaa, että viisi annosta kasviksia ja hedelmiä päivässä tuo lisää elinvuosia. Annoksiin ei lasketa hedelmämehuja ja tärkkelyspitoisia kasviksia, kuten perunoita.
Tutun nyrkkisäännön mukaan kasviksia, hedelmiä ja marjoja pitäisi syödä vähintään puoli kiloa päivässä. Käytännössä määrä tarkoittaa noin 5–6 kourallista.
Värejä on tärkeää lisätä aterioille, sillä kasvikset, hedelmät ja marjat sisältävät paljon keholle tärkeitä ravintoaineita, kuten vitamiineja, kivennäisaineita, antioksidantteja ja kuituja.
Circulation-tiedelehdessä julkaistu uusi tutkimus toteaa, että viisi annosta kasviksia ja hedelmiä päivässä pienentää riskiä kuolla sydän- ja verisuonitauteihin, syöpiin sekä hengityselinten sairauksiin. Nyrkkisäännön noudattaminen pidentää elinikää yleisesti.
Löydökset perustuvat yli 108 000 amerikkalaisen 30-vuotiseen seurantaan sekä 26 kohorttitutkimuksen meta-analyysiin. Yhteensä osallistujia oli lähes kaksi miljoonaa ympäri maailman.
Paras tapa noudattaa sääntöä
Yhdysvaltain sydänliiton tutkimuksen mukaan eliniän kannalta paras tapa toteuttaa "5 päivässä" -sääntöä on syödä kaksi annosta hedelmiä ja kolme annosta vihanneksia.
Kaikista kasviksiksi tai hedelmiksi luokiteltavista ruoka-aineista ei kuitenkaan saa samoja hyötyjä. Tärkkelyspitoiset kasvikset, kuten herneet ja maissi, hedelmämehut sekä perunat eivät pienentäneet riskiä sairastua pitkäaikaistauteihin.
Sen sijaan tummanvihreät lehtivihannekset, kuten pinaatti, lehtisalaatti ja kaalit, sekä runsaasti betakaroteiinia ja C-vitamiinia sisältävät ruoat, kuten sitrushedelmät, marjat ja porkkanat, olivat terveydelle erityisen hyväksi.
Useamman kuin viiden kasvis- ja hedelmäannoksen syöminen päivässä ei ollut yhteydessä lisähyötyihin.
Harva syö riittävästi kasviksia
Harva suomalainen syö riittävästi kasviksia päivässä. Vuoden 2017 FinRavinto tutkimuksen mukaan vain 14 prosenttia miehistä ja 22 prosenttia naisista söi puoli kiloa kasviksia, hedelmiä ja marjoja päivässä.
Suositukseen päästäkseen kasviksia, hedelmiä ja marjoja olisi hyvä syödä jokaisella aterialla. Kasviksia voi upottaa esimerkiksi kastikkeisiin, keittoihin, patoihin, lisukkeisiin, aamupuuroihin tai smoothieisiin. Vihanneksia voi syödä leivän kanssa tai lounaan yhteydessä lisukesalaatin muodossa.
Kasvikset, hedelmät ja marjat maistuvat myös hyvältä sellaisenaan.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähteet AHA Journals/Circulation, Eurek Alert, CNN, Syö hyvää
Uusimmat
-
23:48
Tampereen keskustassa hurja takaa-ajotilanne – silminnäkijä MTV Uutisille: Kiinniotetut pyristelivät kovasti
-
22:39
Manchester Cityn neloisunelma murskaksi, supertähden tilanne aiheuttaa huolta – Chelsea cup-finaaliin
-
22:25
Castrojen pitkä aikakausi päättynyt Kuubassa
-
22:17
1,2 miljoonan euron lottopotti jäi nappaamatta: Tässä oikea rivi
-
22:08
MM-kisoissa sairastunut mäkitähti pelkää koronaviruksen uhkaavan uraansa
-
22:01
Tshekki karkottaa useita venäläisiä diplomaatteja: "Vakoojia"
-
21:55
Kaunarit-kuvia kerännyt Annika Saarikko sai yllättävän lahjan: "He olivat katsoneet Kuutamolla-ohjelmaa, jossa kerroin tämän pimeän menneisyyteni"
-
21:36
Maailmalla on paljon enemmän eri koronarokotteita kuin tiesitkään: Uusia kehitteillä valtavat määrät
-
21:30
Janne Kataja hämmentävässä tilanteeseen illallisella – joutui piilottamaan ruokansa: "Tajusin, että keitto menee kätevästi kenkään"
-
21:12
Uskomaton video: Alvar oli aamiaisella Uukuniemen hotellissa, kun kadulle ryntäsi aito biisonilauma – "Olivat itsekin ihmeissään"
-
21:04
Auto törmäsi tukkirekkaan ja paiskautui päin toista autoilijaa kohtalokkain seurauksin Lahdessa
-
20:59
F1-sarjan kohuttu venäläistulokas törttöili taas – tallipäällikkö puolusteli kuljettajaansa: "Herrasmiessopimus ei pidä oikeudessa"
-
20:56
Miksi lasitavarat poksahtelevat sirpaleiksi täysin yllättäen? Ilmiö voi säikäyttää pahanpäiväisesti, mutta sille on selkeä selitys
-
20:40
Mikä on paras seksiasento? Naisraati paljastaa suosikkinsa
-
20:37
Unelmakierroksen menettänyt F1-kuski pidätteli kyyneleitä tv-haastattelussa: "Petin kaikki"
-
20:23
Jo yli kaksi viikkoa syömättä – lääkärit huolissaan Navalnyista: "Sydämenpysähdys uhkaa"
-
20:20
Jättiläishai ui pelottavan lähelle melojia – katso jännittävä hetki videolta: "Yritin pysyä rauhallisena"
-
20:10
Valtteri Bottas ihmetteli autoaan, Toto Wolffilta tyly arvio epäonnistumisen syistä: "Valtterikin tietää, mistä on kyse"
-
20:09
Bayern yhdeksännen peräkkäisen mestaruuden kynnyksellä – valmentaja haluaa pois kauden jälkeen
-
20:07
Intiasta on tullut todellinen koronapesäke: 230 000 tartuntaa raportoitu yhdessä päivässä
-
Lataa lisää