Kilpailu- ja kuluttajavirasto KKV arvostelee lausunnossaan taksilakiin esitettyä muutosta, joka tekisi taksamittarit pakollisiksi.
KKV kannattaa tavoitetta parantaa taksialan luottamusta, mutta katsoo, että taksamittaripakko heikentäisi alan kilpailua samalla kun sen hyödyt kuluttajille jäävät vähäisiksi.
– Kuluttajien näkökulmasta taksamittari on käytännössä turha, jos matkasta on sovittu etukäteen kiinteä hinta. Taksamittarivelvoite heikentää alalle tuloa vähentämällä etenkin osa-aikaisesti taksia ajavien kuskien määrää, sillä mittarin hankkiminen on merkittävä kustannus, sanoi KKV:n tutkimusohjaaja Jan Jääskeläinen tiedotteessa.
Pakollinen taksamittari ei KKV:n mukaan estä huijauksia, sillä esimerkiksi aloitushintaa on mahdollista manipuloida.
Lisäsääntelyn sijasta tulisi kiinnittää enemmän huomiota alan valvontaan ja sanktiointiin, KKV katsoo.
Lue myös: Liikenne- ja viestintäministeri Ranne haluaa takseihin pakolliset taksamittarit ja värilliset rekisterikilvet
Yrittäjät kritisoi tiukkoja vaatimuksia
Myös Suomen Yrittäjät arvioi lausunnossaan, että liian tiukat vaatimukset hankaloittavat markkinoille pääsyä ja lisäävät byrokratiaa. Yrittäjät on myös huolissaan siitä, riittääkö takseja kysyntäpiikeissä tai maaseudulla.
Yrittäjät ei kannata luonnokseen kirjattua ehdotusta taksien omista rekisterikilvistä.