Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KKV: Kohun aiheuttanut sähköautotarjous oli lainvastainen

1:25Toimi näin, jos käytetty auto ei vastaa sovittua –"Se, mitä myyjä sanoo, ei aina ole ainoa totuus"Katso myös: Jos käytetyssä autossa on vikaa, milloin kuluttajalla on oikeus vaatia kaupan purkamista?
Julkaistu 15.09.2023 17:29

Ville Järveläinen

Kilpailu- ja kuluttajaviraston (KKV) mukaan tarjouksessa ollutta sähköautoa ei ollut lainkaan tarjolla enää tarjouskampanjan käynnistyessä, koska autot oli myyty ennakkoon. Tarjouskampanja rikkoi kuluttajansuojalakia.

Stockmannin ja Peugeotia maahantuovan Auto-Bonin sähköautotarjouksesta on syntynyt kovasti porua. Kevään 2022 Hulluilla päivillä tarjouksena ollutta Peugeot e-2008 -sähköautoa ei riittänyt kaikille halukkaille, ja tarjoukseen tarttuneetkin asiakkaat olivat vähällä jäädä ilman.

Kaikki autot oli varattu ennakkoon jo ennen tarjouskampanjan alkamista, eikä viikkoa aiemmin avautuneesta ennakkovarausmahdollisuudesta kerrottu kuin Peugeotin verkkosivujen markkinointimateriaaleissa. Mahdollisen ennakkovarauksen käynnistymisestä on KKV:n mukaan ker­rot­ta­va sel­keäs­ti, eikä se saa tul­la yl­lä­tyk­se­nä ku­lut­ta­jil­le.

Kuluttaja-asiamiehen mukaan tarjousmarkkinointi oli kuluttajansuojalain vastaista, koska siinä luotiin virheellinen kuva tarjouksen alkamisajankohdasta, eikä ilmoitettu tarjoustuotteiden kappalemäärää.

Lue myös: Peugeotin maahantuoja: Hullut päivät -tarjouksesta tilattuja sähköautoja ei voida toimittaa

– En­nak­ko­va­raus­mah­dol­li­suus tar­jous­mark­ki­noin­nis­sa ei ole si­nän­sä kiel­let­tyä. Kes­keis­tä on, että ku­lut­ta­jil­le an­ne­taan mark­ki­noin­nis­sa sel­ke­ää tie­toa en­nak­ko­va­raus­me­net­te­lys­tä eli sii­tä, mis­tä ajan­koh­das­ta al­kaen en­nak­ko­va­raus on teh­tä­vis­sä, kuluttaja-asiamies toteaa KKV:n tiedotteessa.

Katri Väänänen

Markkinointimateriaalissa ilmoitettiin, että kyseessä on rajoitettu erä, mutta tuotteiden kappalemäärää ei kerrottu. Auto-Bonin sosiaalisen median julkaisuista puuttui kokonaan maininta siitä, että autoja on saatavilla rajoitetusti. Kuluttaja-asiamies totesi, että yrityksellä on oikeus päättää tarjouksen sisällöstä ja määritellä tarjousta koskevat ehdot, mutta niistä on kerrottava selkeästi.

Yritykset lupasivat parantaa tapansa

Stockmann toimi tapauksessa markkinoinnin suorittajana ja Auto-Bon markkinoijana. Kuluttajansuojalain säännökset velvoittavat molempia, joten kuluttaja-asiamies käsitteli asiaa kummankin yrityksen kanssa.

KKV muistuttaa tiedotteessaan, että markkinoinnissa on kiellettyä kehottaa kuluttajia ostamaan hyödykettä, jos yrityksellä on perusteltu syy uskoa, ettei markkinoitua tuotetta pystytä toimittamaan kuluttajille tarjottuun hintaan kohtuullisessa ajassa.

Stockmann ja Auto-Bon sitoutuivat menettelemään kuluttaja-asiamiehen edellyttämällä tavalla tulevissa tarjousmarkkinoinneissaan.

Auto-Bonilta saadun tiedon mukaan kaikki autot saadaan toimitettua asiakkaille vuoden loppuun mennessä. Tarjousautoja toimitettiin elokuussa tilaajille niin paljon, että sähköautot ohittivat Suomessa ensimmäistä kertaa bensiiniautot ensirekisteröinneissä.

Lue myös: Nyt se tapahtui: Sähköautoja ensirekisteröitiin Suomessa enemmän kuin bensiiniautoja

Lähde: Kilpailu- ja kuluttajavirasto

Lisää aiheesta:

KKV: Foodora toiminut lainvastaisesti – hintakikkailua ja hyvityksiä vain etukoodeinaKuluttaja-asiamies havaitsi puutteita Powerin markkinoinnissa – tämä tieto alennusmainoksesta pitää löytyäKuluttaja-asiamies edellytti Keskolta ja Elisalta muutoksia markkinointiin – "Kuluttajien on kyettävä varmistumaan alennuksen aitoudesta"KKV kehottaa tarjous-Peugeotien tilaajia "odottamaan tilanteen kehittymistä" – toivoo kuluttajilta väliaikatietoja"Hullu-Pösön" tilanneet jäävät ilman autojaan – KKV: "Ei lähtökohtaisesti voi pitää ylivoimaisina esteinä"Kuluttaja-asiamies kaipaa korjausta verkkokauppojen vitsaukseen – myyjät peruneet tilauksia lainvastaisin perustein: "Kuluttajalle kohtuutonta"
SähköautotStockmannLait ja lainsäädäntöKuluttajariidatAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sähköautot
  • 6.10.10:08
    Tulipalot

    Palomestari tyrmää ladattavien autojen paloihin liittyvän myytin – sen sijaan nämä mokat voivat sytyttää ajokkisi

  • 5.10.06:38
    Auton vakuutukset

    Ovatko sähköautojen tulipalot lisääntyneet? Näin vastaa vakuutusyhtiö

  • 3.10.10:52
    Tulipalot

    Sähköautoihin liittyy huonosti tunnettu paloriski

  • 3.10.10:25
    Kerava

    Keravan Prisma suljettu sähköautopalon vuoksi – tämä tilanteesta nyt tiedetään

  • 27.9.15:56
    Auton verot

    Kilometrimaksu autoveron tilalle? Oikeudenmukaisuus huolettaa autoilijoita: "Hirveä lovi tilipussiin"