Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kirjallisuuden nobelistiksi ei ole selvää suosikkia tänäkään vuonna

Vedonlyöntitoimistojen kärkikymmeniköissä on useita viime vuosilta tuttuja nimiä, kuten japanilainen Haruki Murakami.
Vedonlyöntitoimistojen kärkikymmeniköissä on useita viime vuosilta tuttuja nimiä, kuten japanilainen Haruki Murakami.
Julkaistu 11.10.2016 14:58

MTV UUTISET - STT

Arvailu käy kuumana siitä, kuka voittaa torstaina kirjallisuuden Nobel-palkinnon.  

Kirjallisuuden Nobel on ollut vuosien varrella varsin vaikea veikattava, eikä ehdokkaissa ole tälläkään kertaa selvää ennakkosuosikkia. Nobel-soppaa saostavat huhut, että Ruotsin akatemialla olisi tänä vuonna ollut erityisiä hankaluuksia yhteisen voittajan valinnassa.  

Huhut lähtivät liikkeelle, kun 18-jäseninen akatemia ilmoitti syyskuun lopussa, että kirjallisuuden Nobel-voittaja ilmoitetaan viikkoa myöhemmin kuin tavallista. Muutosta perusteltiin "kalenterisyillä".

– Jos minulta kysytään, sanoisin, että kyse ei missään nimessä ole "kalenterisyistä". Tämä on merkki siitä, että voittajan valinnasta on erimielisyyttä, uskoo ruotsalaisen Dagens Nyheter -lehden kulttuurisivujen päällikkö Björn Wiman.  

Ruotsin radion kulttuuritoimittaja Mattias Berg epäilee, että viivästys voi johtua siitä, että akatemia harkitsee poliittisesti arkaluontoista palkittavaa, kuten syyrialaissyntyistä runoilija Adonista.

Mielipiteitä jakava voittajaehdokas olisi myös brittikirjailija Salman Rushdie, jolle Iran antoi vuonna 1989 fatwan, eli käytännössä kuolemantuomion, romaanista Saatanalliset säkeet. Ruotsin akatemia tuomitsi Rushdien fatwan ensi kertaa tänä keväänä.

Suomalaisia ei ennakkosuosikkeina

Vedonlyöntitoimistojen kärkikymmeniköissä on useita viime vuosilta tuttuja nimiä, kuten kenialainen Ngugi wa Thiong'o, japanilainen Haruki Murakami sekä amerikkalaiset ja .

Don DeLillo
Joyce Carol Oates

Pohjoismaisista ehdokkaista vedonlyöntisivuilla korkeimmalle nousee norjalainen näytelmäkirjailija Jon Fosse. Suomalaiset saavat mainintoja lähinnä kirjallisuusblogeissa, joissa on nostettu esiin ainakin runoilijat Tua Forsström ja Sirkka Turkka.  

Svenska Dagbladetin kirjallisuuskriitikon Madelaine Levyn mukaan lopulta vain yksi asia on varma: se, että meillä ei ole aavistustakaan siitä, kenet akatemia lopulta palkitsee.

– Vuosi vuoden jälkeen heidän valitsemansa kirjailijat ovat uskomattoman erilaisia, Levy muistuttaa.  

NobelKulttuuri

Lisää aiheesta:

Kenelle Nobelin rauhanpalkinto? Veikkailu käy kuumana ja mahdollisia nimiä useitaNobel-palkintoviikko alkaa ja saajat julkistetaan: Voittaako vankeusrangaistustaan kärsivä oppositiojohtaja Aleksei Navalnyi rauhanpalkinnon?Runoilija Louise Glück nappasi Nobelin kirjallisuuspalkinnonVuosien 2018 ja 2019 Nobelin kirjallisuuspalkinnon saajat paljastettuIlmastoaktivisti Greta Thunbergia veikataan Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi – olisi kaikkien aikojen nuorin palkinnonsaajaNobelin rauhanpalkinnon saaja ratkeaa - kirjallisuuden Nobelin myötä palattiin perinteiselle linjalle

Tuoreimmat aiheesta

Nobel
  • Eilen21:01
    Intia

    Intian geenilammas täytti vuoden – näin paksusti se voi nyt

  • 15.12.16:28
    Ulkomaat

    Uusi käänne: Nobel-voittaja mursi selkänikamansa palkinnonhakumatkallaan

  • 11.12.10:01
    Prinsessa Victoria

    Prinsessa Victoria häikäisi erityisessä iltapuvussa

  • 11.12.06:44
    Venezuela

    Nobelilla palkittu oppositiojohtaja näyttäytyi ensi kertaa liki vuoteen Oslossa

  • 10.12.15:56
    Venezuela

    Rauhannobelisti pysyttelee piilossa, mutta on Oslossa – tytär haki palkinnon