Marko Halonen & Mari Ahmajärvi: Persianlahden pikkujättiläiset. (Gaudeamus 2022.) 317 s.
Juuri käynnistynyt jalkapallon MM-turnaus Qatarissa alkoi huonosti isännille. Tappio Ecuadoria vastaan 0-2.
Aloitusottelulle epätavallisesti, katsomo alkoi osin tyhjentyä jo hyvissä ajoin ennen loppuvihellystä. Isäntämaan hyvään elämään tottuneiden kansalaisten oli ilmeisesti vaikea niellä häviötä globaalin jalkapallomaailman silmien edessä. Sellaista tulosurheilu on.
Qatarille kisat ovat lähes kaikkea muuta kuin ottelutuloksia (eipä kotijoukkueelta kukaan Qatarin ulkopuolella sukseeta ole odottanutkaan).
Ennen vuotta 2010 Qatar oli pieni suuri tuntematon. Tuolloin maakaasupohattavaltio sai järjestääkseen MM-kisat, joihin liittyvää kriittistä huomiota se ei odottanut.
Qatar on yksi niistä viidestä Persianlahden valtiosta, joita maassa asuneet FT Marko Halonen ja KM Mari Ahmajärvi (jälkimmäinen siellä opettajana, ensimmäinen koti-isänä) hyvin ajoitetussa ja tarpeellisessa perusteoksessaan käsittelevät.
Kuwait on uutisista ehkä tutuin ainakin hieman vanhemmalla lukijapolvelle. Arabiemiraateista Dubai puolestaan houkuttelee turisteja. Bahrain, Oman ja Arabiemiraatit kokonaisuudessaan ovat jääneet vähälle huomiolle, joskin nk. arabikevään aikana Bahrain oli esillä. Arabiemiraatit puolestaan on ollut näkyvillä Jemenin taisteluihin liittyen.
Kaikista viidestä tulee tietysti mieleen öljy, islam, arabian kieli, kuumuus, aavikko ja itsevaltius.

