Mari Manninen: Kiinalainen juttu - 33 Kiina-myyttiä, jotka vaativat kumoamista (Atena 2018)
Toimittaja Mari Mannisen Kiinalainen juttu on hieno, tiivis yleisesitys Kiinan historiaan ja nykypäivään. Ideana on kumota monia länsimaalaisten uskomuksia tai myyttejä Kiinasta ja kertoa, miten asiat todella ovat.
Konsepti toimii osittain mutta oletanpa, että osa Mannisen kertomista, kumoamista vaativista myyteistä on ainakin valistuneen lukijan mielessä kumoutunut jo paljon ennen tämän kirjan julkaisemista.
Esimerkiksi monikaan Suomessa ei varmaan usko, että yltiökapitalistinen Kiina olisi edelleen kommunistinen maa, vaikka kommunistinen puolue maata hallitseekin. Kyseistä "myyttiä" kommunistisesta Kiinasta tuskin tarvitsee lähteä kumoamaan, kun sellaista myyttiä ei ole ymmärtääkseni olemassakaan.
Rohkenen olla myös toista mieltä väitteestä, jonka mukaan tietämyksemme Kiinasta on kymmenien vuosien takaa, ehkä jopa koulukirjoista, kuten Manninen väittää. Kiinasta kerrotaan lähes päivittäin tiedotusvälineissä, joten tiedot nykypäivän Kiinasta ja sen vaurastumisesta ovat varmasti täälläkin tiedossa. Mutta aina voi toki tietää lisää ja siihen tämä kirja on oiva apu.
Kiinassa puolue määrää historian
Kirjassa kerrotaan monista myyteistä, joita on hyväkin lähteä purkamaan. Ensimmäisenä myyttinä Manninen esittää, että "Kiinalla on 5000-vuotinen historia". Manninen sanoo suoraan, että ei pidä paikkaansa, että Kiinalla olisi esimerkiksi pidempi historia kuin Euroopalla.
Kiinassa oli pitkään puhuttu 3000-vuotisesta tai 4000-vuotisesta historiasta mutta Mannisen mukaan hokema 5000-vuotisesta historiasta syntyi ilmeisesti vasta 1990-luvun lopulla. Tuolloin Kiinan silloinen johtaja vieraili Egyptissä ja hänelle esiteltiin maan historiaa. Kiina halusi, että sillä on vielä Egyptiäkin vanhempi historia, joten Kiinassa ryhdyttiin puhumaan 5000-vuotisesta historiasta. Ehkäpä tämä kertoo, että suurikin maa voi kärsiä alemmuuskompleksista.

