Juha Hietanen: Huuhkajan siivet. Aula. 2021. 335 s.
Odottavan aika on pitkä. Huuhkajat-kannattajille se on myös tuskainen.
Onneksi loppu on onnellinen, niin hyvä kuin se koronaepidemiaolosuhteissa voi olla. Henkisestä sohjosta Euroopan viheriöille miesten jalkapallomaajoukkueen mukana.
Mutta en paljasta sen enempää Juha Hietasen futisromaanin loppua, joka on lähitulevaisuudessa.
Kokeneen toimittajan ja kirjailijan ajankohtainen jalkapallokertomus alkaa väkivallalla uhkaavalla episodilla.
Mitäs tämä on? Huligaaneja ei katsomoihin päästetä. Eikä olla edes matsissa, vaan kotioloissa. Laura piileskelee raivosta seonneen miehensä Sepon heiluttelemia saksia.
Kohtaus liittyy erottamattomasti jalkapalloon, formuloihin ja urheilufanittamisen ja -kulttuurin perinteisiin ja muutoksiin.
Sosiologista syväanalyysia Hietanen ei kuitenkaan esitä tarinaa liikaa raskauttamaan. Urheilua seuraavat kyllä helposti huomaavat tarinan edetessä, mistä on kyse. Valitettavasti myös ne, jotka kärsivät parisuhdeväkivallasta.
Huuhkajien menestykseen myöhäisheränneen Lauran uusi intohimo törmää insinöörismiehensä kotiviikonloppuja ja ulkomaan lomia rytmittävään formulaharrastukseen, futikselle tuhahtamiseen, ja sokeuteen tai haluttomuuteen huomata toinen. Syyt ovat useimmiten niin sysissä kuin sepissä, mutta päätyrajansa kaikella.

