Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kirja-arvio: Aseistakieltäytyjän vankilatalvi

Julkaistu 03.03.2017 06:15
Toimittajan kuva
Janne Hopsu

janne.hopsu@mtv.fi

Tapio Puhakka: Romanialainen prinssi. Kirjokansi. 2016. 267 s.

Hän ei halunnut asepalvelukseen, ei edes aseettomaan. Ei olisi iso juttu vuonna 2017 (nykyisen puolustusministerin mölinöistä huolimatta). Toisin oli 1980-luvulla. Silloin aseistakieltäytyjä oli kuin henkinen kuppatautinen.

Puhakan romaani on hauska, naseva ja traaginenkin kertomus nuoren opiskelijan kamppailusta niin sanottua systeemiä vastaan aikana, jolloin oli vielä Neuvostoliitto, kolikkopuhelimet ja lautakuntaleegio eri alojen ammattilaisia tutkailemassa aseistakieltäytyjän eettistä vakaumusta.

Mutta minä-muodossa kerrotun, kuvaamataiteista kiinnostuneen aseistakieltäytyjän työsiirtola- ja sivariajassa on myös ihmisiä elämäntarinoineen systeemin sisällä.

Romaanissa ei olla Romaniassa, vaan Suomenlinnassa työsiirtolassa, Helsingin yliopistolla ja helsinkiläisessä koulussa, mielisairaalassa ja kertojaminän perheyhteyksissä (kuten hautajaisissa).

Puhakka kuvaa avovankilan (joihin aseistakieltäytyjiä passitettiin) arkea ja sen ihmistyyppejä hierarkioineen hersyvän realistisesti. Aidon tuntuisia karaktäärejä. Osuvia ovat myös kohtaukset vanhempien ja lähisukulaisten kanssa. Olo on usein vaivautunutta. Mykkyyttä. Kun pääsisi tästä tilanteesta jo pois -tunnelmaa.

Mieleen tulee hiki, joka nousee, kun kevättalvella on liian täydessä bussissa päällään talvipalttoo ja sen alla vielä paksu villapaita. Pääsisipä jo kotipysäkille. No, eivät ne kertojaminän vanhemmat aina voineet kohtaloaan valita.

Anteeksipyytelemätön kerronta on hemingwayläisen ytimekästä ja turhasta riisuttua. Ei kuitenkaan kovaksikeitettyä, vaan terävällä ja väliin armottomallakin mutta ymmärtävällä huumorilla maustettua.


Ei kertoja itseäänkään säästä. Hän ei nouse eikä nosta itseään muiden yläpuolelle. Puhakka ei paasaa. Se tyylikeino olisi tappanut romaanin heti työsiirtolan portille.

”Koti, uskonto ja isänmaa -tyyppien kanssa on hankalaa, mutten tykkää tovereistakaan joilla teoria tyrmää todellisuudentajun.” Yliopiston stalinistit saavat kyytiä, ja YK-liittolaisetkin jaksavat olla naiiveja.

Periaatteita hänellä on, mutta Suomenlinnassa hän huomaa, että elämässä joutuu tekemään ratkaisuja niin sanotun epätäydellisen informaation varassa.

Ajankuva Suomesta, jolloin Suomi ei vielä tiennyt, että jo joidenkin vuosien päästä umpioon nimeltä Suomi on päässyt raikasta ja vapauttavaa ilmaa. Siinäkin Suomessa kertojaminä kuitenkin joutuu yhä jatkamaan oman elämänsä maastojuoksua.  

Lisää aiheesta:

Kirja-arvio: Sellielämää Putinin VenäjälläKirja-arvio: Elämää Euroopan ja perherepeämien varjoissaKirja-arvio: Novelleja vhs-kasetista, Stasi-murhasta ja ihmisenä olemisestaKirja-arvio: Pääkaupungin päiväkirja vaikeilta kuukausilta Kirja-arvio: Kieltolaista Kekkos-humppaan ja kaikkea siltä väliltäSuomen miehiä suomalaisuutta hahmottamassa
KulttuuriMielipiteet

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri
  • 05:42
    Keksinnöt

    Keksijä Raimo, 85, rakensi pihalleen 20-tonnisen brontosauruksen niksibetonista

  • Eilen08:12
    Historia

    Tältä näytti muinainen suomalainen nuorukainen

  • 1.11.21:28
    Pariisi

    Naiselle ja miehelle syytteet Louvren jalokivivarkaudesta – koruja ei ole löydetty

  • 31.10.20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • 31.10.18:09
    Juhlat

    Halloween, vai sittenkin kotimainen kekri? Noitaopiston Katariina paljastaa rituaalinsa salat