Freestylehiihdon maailmancupin Pohjois-Amerikan kiertue jatkui kumparekilpailulla Deer Valleyssa Yhdysvalloissa.
Kilpailun voittoon laski ranskalainen Guilbaut Colas. Toiseksi parhaiten vaativan rinteen hallitsi Alexandre Bilodeau ja kolmannelle sijalle laski Yhdysvaltojen Patrick Deneen.
Kilpailuun osallistuneista neljästä suomalaisesta kaksi onnistui selvittämään tiensä finaaleihin. Tapio Luusua oli karsintojen kuudes ja joukkueen nuorin laskija Arttu Kiramo 14. Harri Kyllönen ja Eemeli Kallas eivät selviytyneet finaaleihin. Kyllönen oli 40. ja Kallas 45.
- Tapiolta todella lupaava kilpailu kolmen viikon suksilta poissaolon jälkeen. Myös Artulta aivan mahtava suoritus karsinnoissa, freestylehiihdon lajijohtaja Marko Mustonen totesi.
Finaaleissa suomalaisten lasku ei enää kulkenut karsintojen tapaan. Luusualle sattui virhe ylähypyssä, jonka seurauksena lasku hajosi ja hän oli lopputuloksissa 15. Kiramo laski yhden sijan paremmin kuin Luusua sijoittuen sijalle 14.
- Artun osalta ehkä hieman liika yrittäminen finaaleissa kostautui, mutta itseluottamus nuorella kaverilla otti aimo harppauksen ylöspäin. Luusua kun taas saa laskuvarmuuden takaisin niin kärkisijat ovat varmasti mahdollisia, Mustonen summasi.
(MTV3)