Tullin mukaan ketamiinissa houkuttaa halpa hinta ja se, että rangaistavuus on pienempi kuin monessa muussa huumeessa.
Ketamiini kehitettiin alun perin nukutusaineeksi sekä ihmisille että eläimille, mutta nykyään sitä voidaan käyttää myös kipulääkkeenä akuutin kivun hoidossa, ja pieninä annoksina se voi toimia masennushoitona.
Vuonna 2020 Tulli takavarikoi ketamiinia 156 gramman edestä, viime vuoden saldo oli tullin ennakkotilastojen mukaan jo yli 25 kiloa. Kolmen vuoden aikana takavarikointimäärät ovat siis yli 160-kertaistuneet.
Tullin valvontajohtaja Hannu Sinkkosen mukaan ketamiini on noussut yhdeksi suosituimmaksi aineeksi.
– Ketamiini erittäin suosittua kokaiinin, amfetamiinin ja marihuanan kanssa, Sinkkonen sanoo Viiden jälkeen -ohjelman haastattelussa.
Hänen mukaansa ketamiini valtaa markkinoita nopeasti.
– Uudet tuotteet valtaavat markkinaa silloin, kun ne ovat suhteellisen halpoja ja rangaistavuus on pieni. [Ketamiinin kohdalla] kyseessä on lääkeaine, ja jos sitä tilaa Suomeen niin kyseessä on lääkerikos tai salakuljetus, eikä huumausainerikos, Sinkkonen sanoo.

