Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

"Kilpailijan uhkapeli" kostautui karulla tavalla – Kimi Räikkönen koki kovan kohtalon

AOP
Julkaistu 25.07.2020 20:25

PEKKA KATAJAMÄKI

Kimi Räikkönen oli F1-kaudella 2005 MM-sarjan kakkonen. Yksi suomalaisen kauden suurimmista pettymyksistä nähtiin Nürburgringillä ajetussa Euroopan GP:ssä, jossa hänen kisansa päättyi tylysti.

LUE MYÖS: Ferrarilla huippukiinnostava ehdokas Kimi Räikkösen mahdolliseksi korvaajaksi – "Olemme erittäin avoimia ja reiluja häntä kohtaan"

McLarenilla ajanut Räikkönen johti kisaa, kun viimeinen kierros käynnistyi. Hänen autonsa oikea eturengas oli kuitenkin heikossa kunnossa, ja kakkosena ollut Renault’n Fernando Alonso otti kiinni suomalaista.

McLaren päätti lopussa, ettei se ota Räikköstä varikolle vaihtamaan renkaita, ja tuo ratkaisu koitui Jäämiehen kohtaloksi. Räikkönen koki näyttävän rengasrikon ennen viimeisen kierroksen ensimmäistä mutkaa, ja hänen kisan oli paketissa.

Voittoa juhli Alonso, joka vei lopulta MM-tittelin 21 pisteen erolla ennen Räikköstä.

F1-sarja on fiilistellyt lokakuussa tapahtuvaa paluuta Nürburgringille julkaisemalla videon Räikkösen rengasrikosta.

– Tämä on fantastisin päätös F1-kisalle. Räikkönen on todellisen paineen alla. Rengas lähtee irti! Hän menee juuri ohi BAR-tallin autosta, tunnelmoi selostaja James Allen videolla.

– Sanoin, että hän olisi päässyt palkintopallille, mikäli hän olisi tullut varikolle. Sen sijaan hän ei saa yhtään mitään. (McLarenin tallipäällikkö) ei voi uskoa tapahtunutta. Räikkösen sisäinen kilpailija halusi voiton. Hän halusi pysyä radalla, mutta maalaisjärjen perusteella hänen olisi pitänyt tulla varikolle. He eivät tehneet niin, jatkoi Allen.

Ron Dennis

– Kilpailijan uhkapeli, totesi asiantuntija Martin Brundle vieressä.

Katso video alta.

Lisää aiheesta:

Toto Wolffilta suora väite: Lewis Hamiltonilta ”ryöstettiin” Britannian GP:n voittoKimi Räikköselle tarjoutunut toinenkin maukas lopputaisto kuivui kasaan: "Vähän oudossa paikassa"Asiantuntija tylyttää Lewis Hamiltonia Turkin GP:n varikkoselkkauksesta – "Hän mokasi"F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottakselle kovaa riepottelua mediassa – ”Voi maksaa hänelle paikan Mercedeksellä”Mersu-pomo ylistää: "Valtteri Bottas oli todella hyvä" – kunnes yksi tilanne muutti kaikenHamilton sai anteeksipyynnön kesken painajaiskisan – "Lewis, heitin voiton menemään"
F1Kimi RäikkönenMcLarenRenaultUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ti13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • ma08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"