Ainakin 14 valtiota on käynnistänyt tutkinnan sen jälkeen, kun Kiinan ”salaiset poliisiasemat” tulivat ilmi. Suojelupoliisi ei ole löytänyt Suomesta varsinaista salaista poliisiasemaa, vaikka Kiina kohdistaakin muuta vakoilu- ja vaikutustoimintaa Suomeen.
Suojelupoliisin erikoistutkija Teemu Naarajärvi kertoo, että Supo on ollut tietoinen niin kutsutuista Kiinan salaisista poliisiasemista, joista kansalaisjärjestö Safeguard Defenders julkaisi raporttinsa syksyllä.
Nykytiedon valossa ”salaista poliisiasemaa” ei ole Suomessa.
– Meillä on Suomessakin havaintoja Kiinan vaikuttamistoiminnan rakenteista, mutta juuri tämänkaltaisesta toiminnasta vähemmän.
– Näemme tämän osana Kiinan kansainvälisen vaikutusvallan vahvistumista. Siinä on mahdollisesti liittymäpintaa Kiinan sisäiseen kehitykseen, jossa vallan keskittyessä yhä kommunistiselle puolueelle valtaa pyritään turvaamaan myös ulkomailla, Naarajärvi kuvailee.
Hän pohtii, että Suomessa asuu vähemmän sellaisia henkilöitä, jotka ovat valikoituneet raportissa kuvaillun poliisitoiminnan kohteeksi.
– Safeguard Defendersin kuvaamassa ilmiössä on erilaisia tavoitteita, yksi keskeisistä oli Kiinan näkökulmasta epäiltyjen talousrikollisten palauttaminen Kiinaan, myös painostuskeinoja käyttäen ja normaalin viranomaisyhteistyön sivuuttaen. Suomessa ei ole niin paljoa tämän kaltaisen toiminnan kohteita ja siten tällaista toimintaa. Meillä on kyllä muita vaikuttamisen rakenteita.