Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kiina asettaa vastapakotteita Britannialle – syynä kritiikki uiguurivähemmistön kaltoinkohtelusta

6:50Kiina yrittää vaientaa kriitikot pakotteillaUutisaamussa vieraana Heidi Hautala: Näin Kiina yrittää vaientaa kriitikot pakotteilla.
Julkaistu 26.03.2021 06:18

MTV UUTISET - STT

Kiina on ilmoittanut asettavansa pakotteita useille Britannian kansalaisille. Kiinan mukaan pakotteet langetetaan maan uiguurivähemmistön kohtelusta kerrottujen valheiden takia.

Kiina asettaa talouspakotteita yhdeksälle Britannian kansalaiselle ja neljälle organisaatiolle. Joukossa on muun muassa poliitikkoja.

Taustalla on Britannian aiemmin asettamat pakotteet Kiinan kansalaisille ja organisaatioille, Kiinan ulkoministeriö kertoo.

–  Tämä pelkkiin valheisiin ja disinformaatioon perustuva liike rikkoo räikeästi kansainvälistä oikeutta ja kansainvälisiä suhteita sääteleviä perusnormeja, sekaantuu Kiinan sisäisiin asioihin sekä heikentää vakavasti Kiinan ja Britannian välisiä suhteita, Kiinan ulkoministeriö sanoi lausunnossaan.

Aiemmin tällä viikolla Kiina asetti useita pakotteita eurooppalaisille poliitikoille ja tutkijoille sen jälkeen, kun EU vahvisti pakotteiden langettamisen neljälle kiinalaisviranomaiselle uiguurien kaltoinkohtelusta. EU:n pakotepäätöksen jälkeen omista Kiinan-vastaisista pakotteistaan kertoivat Britannian lisäksi Yhdysvallat ja Kanada.

Ihmisoikeusjärjestöjen mukaan Kiinassa ainakin miljoona uiguuria ja muista pääosin muslimivähemmistöihin kuuluvia on vangittu leireille, joissa heillä teetetään pakkotyötä ja naisia on steriloitu. Esimerkiksi Yhdysvallat on määritellyt Kiinan toimet Xinjiangin uiguurialueella kansanmurhaa vastaaviksi.

Kiina on tiukasti kiistänyt syytökset uiguurien pakkotyöstä.

Lisää aiheesta:

Pakkotyöleirit synnyttivät pakotesodan Kiinan ja EU:n välille: Vastapakotteiden kohteeksi itsekin joutunut Heidi Hautala kertoo, miten pakotteet purevat idänkin jättiläistäEU-maat sopivat Kiina-pakotteista uiguurivähemmistön kohtelun vuoksiYhdysvallat rankaisee korkea-arvoisia kiinalaisviranomaisia uiguureihin kohdistuneista ihmisoikeusloukkauksistaYhdysvallat rankaisee useita yrityksiä ihmisoikeusloukkauksistaKiina uhmakkaana: Yhdysvallat joutuu maksamaan uiguuripäätöksestäänUSA asetti kiinalaisyrityksiä mustalle listalle uiguurien sortamisen takia: "Yhdysvallat ei voi eikä aio sietää etnisten vähemmistöjen brutaalia sortoa"
KiinaIso-BritanniaPakotteetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kiina
  • Eilen13:05
    Yhdysvallat

    FT: Yhdysvallat pakittaa kauppasovun vuoksi – Kiinan vakoilupakotteet jäihin

  • ke18:45
    Mark Rutte

    Naton pääsihteeriltä kylmäävä lausunto: Jos Kiina hyökkää Taiwaniin, pyytäisi Xi Putinilta tuhoisaa palvelusta

  • ti16:06
    Turkistarhaus

    Puola kieltää turkistarhauksen

  • 27.11.16:49
    Donald Trump

    WSJ: Trump ohjeisti Japania olemaan provosoimatta Kiinaa – Japani kiistää

  • 26.11.21:08
    Turvallisuus

    Suomalaisten temutus lähdössä täysin käsistä: "50 miljoonaa pakettia"