Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kielteisten päätösten määrä laskenut toimeentulotuessa – myös ruuhka helpottunut

Julkaistu 25.04.2017 17:10(Päivitetty 25.04.2017 22:00)

MTV UUTISET - STT

Kielteisten päätösten määrä perustoimeentulotuen hakemuksissa on laskenut. Kelan tietojen mukaan vuoden alussa liki kolmannes kaikista hakemuksista hylättiin. Maaliskuun loppuun mennessä hylkypäätöksen saaneiden hakemusten osuus oli laskenut noin 18 prosenttiin.

Kelan toimeentuloturvaetuuksien osaamiskeskuksen päällikkö Tomi Ståhl kertoo, että saaduista oikaisupyynnöistä noin 40 prosenttia oikaistaan myönteisiksi.

– Tämä johtuu useimmiten siitä, että asiakas on toimittanut selvityksen elinkustannuksistaan, Ståhl sanoo.

Kela on saanut arvokasta palautetta erityisesti kuntien äänekkäimmiltä sosiaalityöntekijöiltä, Ståhl lisää ja painottaa, että mittasuhteiltaan valtava siirtoprosessi vaatii vielä töitä.

– Meillä on vielä hieman parantamisen varaa, mutta ei paljoa, Ståhl sanoo.

Perustoimeentulotuki siirrettiin kunnilta Kelan hoidettavaksi vuoden alussa.

Kela tekee ongelmista sisäisen arvioinnin

Pääjohtaja Elli Aaltonen kertoo, että Kela tekee sisäisen arvioinnin asiaan liittyvistä ongelmista. Helpottaakseen käsittelyruuhkia Kela on palkannut tänä vuonna 300 uutta työntekijää.

– Olemme myös irrottaneet työvoimaa muista etuuksista ja tehneet talkoopäiviä ja viikonlopputöitä, Aaltonen kertoo.

Ruuhka on alkanut helpottaa, sillä viikolla 16 hakemukset käsiteltiin keskimäärin 4,4 päivässä.

Eduskunnan apulaisoikeusasiamies on esittänyt, että Kelan tulee hyvittää asiakkailleen haitta, joka on aiheutunut siitä, että heidän perustoimeentulotukihakemuksensa käsittely kesti yli lakisääteiset seitsemän päivää.

Kela vastasi esitykseen ilmoittamalla maksavansa 25–150 euron korvauksen asiakkaille, jotka ovat saaneet myönteisen perustoimeentulotukipäätöksen. Hyvitysten kokonaissumma on noin 4,7 miljoonaa euroa.

– Kela on pahoillaan siitä, ettei perustoimeentulotuen toteutusvaihe onnistunut kuten oli suunniteltu, Aaltonen sanoo. 

Korjattu aiempaa uutista: Saaduista oikaisupyynnöistä myönteisiksi oikaistaan noin 40 prosenttia, ei noin puolet. Kela täsmensi antamiaan tietoja.

Lisää aiheesta:

Toimeentulotukiasiakas voi joutua odottamaan rahatta jopa kuukausia – Kela: "Kyllähän se on pitkä aika"Uutissuomalainen: Kela kiristänyt tahtia – toimeentulotuen käsittelyajat lähes täysin lainmukaisiaKela lupaa: Ruuhka ohi ensi kuussa, taloudelliset haitat korvataan Kela toimeentulotuen jättiruuhkista: Ruokaa ja lääkkeitä maksusitoumuksillaKelan ratkaisuajat pidentyneet tässä kuussa – hakemusten käsittelijöitä lisätäänKela tuskailee yhä ruuhkia – palvelut ajoittain täysin tukossa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • Eilen20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • Eilen20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä